Vyhození kytic politiků při listopadových oslavách byl přestupek, vyhodnotila policie

Vyhození kytic od českých politiků, které na Národní třídě při sobotních oslavách sametové revoluce skončily v odpadkovém koši, vyhodnotili policisté jako přestupek. Podle nich se lidé dopustili přestupků proti majetku a občanskému soužití. Policisté z nich podezírají jednoho muže a jednu ženu. Jejich případ předali městské části Praha 1, informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kytice prezidenta Miloše Zemana, položená na Národní třídě při výročí 18. listopadu, skončila v koši

Kytice prezidenta Miloše Zemana, položená na Národní třídě při výročí 18. listopadu, skončila v koši | Foto: Pavla Lioliasová | Zdroj: Český rozhlas

„Celou věc vnímáme jako podezření z přestupku proti majetku a občanskému soužití. Kompetentní k řešení takových deliktů je příslušný správní orgán, v tomto případě správní orgán městské části Prahy 1,“ upřesnil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Způsobená škoda podle něj nepřesáhla 5000 korun. Mluvčí Prahy 1 Karel John serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že policisté už případ oficiálně předali městské části. Lidem, kteří vyhodili kytice politiků do koše, hrozí například napomenutí nebo pokuta.

Přesvědčení, že případ skončí jako přestupek, už o víkendu vyjádřil ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Podle něj policie postupovala správně a podle zákona, když se začala vyhozenými kyticemi zabývat. „Pokud by to neudělala, tak někdo řekne, že pochybila,“ uvedl Hamáček.

V koši v sobotu skončily kytice, které na Národní třídě položil premiér a předseda ANO Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura, i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Kytice vyhodil politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin.

Gemund v rozhovoru pro Seznam Zprávy své jednání odůvodnil tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie v zemi a lidé jako Babiš či Okamura se podle demokratických pravidel podle něj nechovají. Prohlásil také, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně. Už v minulosti stál za protesty a happeningy.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme