L. Jakl nepovažuje možnost demise Fischerovy vlády za reálnou

O existenci vlády Jana Fischera možná rozhodnou počtářské schopnosti poslanců. S každým dalším pozměňovacím návrhem se totiž přibližuje možnost, že deficit dosáhne magické hranice 164 miliard, kterou premiér stanovil jako mez, za kterou ve funkci nechce zajít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Fischer včera ve sněmovně působil rozhodně a v emotivním projevu dal hlasování o úsporném balíčku - a tedy i budoucí podobě státního rozpočtu na rok 2010 - do přímé souvislosti s další existencí své vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislav Jakl odpovídá na otázky Tomáše Pavlíčka ve Světě o deváté

O plánu B pro případ Fischerovy demise zatím prakticky nepadlo ani slovo, jaksi implicitně se předpokládá, že politici jeho požadavek nějakým způsobem dodrží nebo ho premiér nakonec stáhne. Vzhledem k tomu, kolik překvapivých obratů jsme v poslední době v naší politice zažili, ovšem není vyloučené nic.

Ve Světě o deváté byl hostem ředitel politického odboru prezidenta Ladislav Jakl odpověděl, že v případě demise Fischerovy vlády by šlo o velkou komplikaci a mělo by se tom hovořit čistě v teoretické rovině, protože si nemyslí, že by tato varianta byla reálná.

Připomněl, že republika potřebuje funkční vládu, která má svou legitimitu a podporu v parlamentu. Tato vláda počítala s omezeným mandátem. Situace se však změnila a kabinet musí dělat i zásadní rozhodnutí, ke kterým nepochybně potřebuje určité zázemí v parlamentu. Proto Jakl Fischerově slovům o možnosti demise rozumí.

Tomáš Pavlíček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme