L. Jakl: Vlastní ratifikací Lisabonské smlouvy je prezidentův podpis
Teprve podpis Václava Klause pod Lisabonskou smlouvu je skutečnou ratifikací - tvrdí to prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Parlament s ratifikací dokumentu pouze předběžně vyslovuje souhlas, řekl Jakl v České televizi.
"Není to tak, že prezident dělá nějaký formální podpis. Jeho podpis je tou vlastní ratifikací," řekl Jakl.
Prezident Klaus je ostrým kritikem Lisabonské smlouvy a není jasné, jestli ji podepíše. Obě parlamentní komory tento dokument už schválily - prezident dal ale najevo, že s rozhodnutím počká na to, jak dopadne avizovaná stížnost, se kterou se chtějí kvůli smlouvě někteří senátoři obrátit na Ústavní soud.
Prezident Václav Klaus je jednoznačným kritikem dokumentu: "Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá. Protože byla v jednom členském státě Evropské unie odmítnutá v referendu. Proto pro mne rozhodnutí o ratifikaci této smlouvy zatím není na pořadu dne."
Bývalý vicepremiér Alexandr Vondra je přesvědčen, že je povinností prezidenta Václava Klause Lisabonskou smlouvu podepsat. Prohlásil to ve čtvrtečním pořadu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
"Přesně to vyplývá i ze slibu, který on dával, že bude dbát ústavnosti a zákonů této země. A kdo dává zákony? Dává je parlament, dávají je obě komory parlamentu. A pokud sněmovna a Senát vyslovily se smlouvou souhlas, tak budu očekávat, že prezident toto respektuje. Myslím, že politicky je to evidentní. Ale domnívám se dokonce, že i asi právníci se na tom shodnou, že by bylo naprosto bezprecedentní - zejména v případě mezinárodní smlouvy - kdyby prezident odmítl respektovat jednoznačnou vůli zákonodárných sborů," uvedl Vondra.
Lisabonská smlouva zahrnuje reformu institucí Evropské unie a má nahradit neschválenou euroústavu. Při hlasování v radě ministrů má být rozhodnutí přijato kvalifikovanou většinou, když s ním bude souhlasit 55 procent členských států, které budou představovat 65 procent obyvatel EU. K efektivnosti rozhodování unie má přispět rozšíření počtu oblastí, v kterých ke schválení stačí tato kvalifikovaná většina. Jednomyslnost zůstane v zahraniční politice, daních, sociální politice nebo u změn smluv. Evropská unie bude mít podle smlouvy jakéhosi zahraničního zástupce - diplomata. Počet europoslanců se má snížit na maximálně 751; z jedné země může být v parlamentu maximálně 96 a minimálně šest poslanců. A v neposlední řadě je ve smlouvě zmíněná i možnost vystoupit z Evropské unie.
Související příspěvky:
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
D. Miliband pro Radiožurnál: V zájmu každé evropské země je přijetí Lisabonské smlouvy
Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády
Boj o Lisabonskou smlouvu se přesouvá do Senátu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu