L. Zaorálek: Vláda důvěru dostane

Předseda Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Lubomír Zaorálek věří, že vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU získá 6.srpna ve sněmovně důvěru poslanců. Připouští sice, že to bude především zásluhou převahy těchto stran, které v dolní komoře disponují potřebnou nadpoloviční většinou hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek | Foto: Petra Mášová

Důrazně ale přitom odmítá, obavy opozičních poslanců z ODS a KSČM, že by vládní koalice byla jen účelová. Podle Zaorálka mají naopak vládní strany mnoho společných prvků. "Témata, která nás spojují jako je Evropská unie, reforma veřejné správy, reforma soudů, demokratizace společnosti. Máme podle mne velmi podobné pohledy na priority zahraniční politiky. To jsou podle mne integrující prvky koalice, uvedl Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Zaorálek o podpoře vládě

Poslanci ve sněmovně hlasují o důvěře vládě veřejně, každý zvlášť hlasitým vyjádřením ANO nebo NE. Pokud je kladných hlasů nadpoloviční většina, tedy 101 z celkem dvouset členné dolní komory je vládnímu kabinetu důvěra vyslovena.

Opoziční parlamentní strany, tedy ODS a KSČM, zaujmou konečný postoj při hlasování až se podrobně seznámí s vládním programovým prohlášením. Už teď se ale určitými výhradami netají.

Tak třeba komunisté nevěří, že ČSSD bude moci ve vládě prosadit to, co slibovala voličům. K podpoře kabinetu od poslanců KSČM je například místopředsedkyně strany Zuzka Rujbrová skeptická.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme