Déšť zvedl hladiny řek. Meteorologové varují před povodněmi, na Vsetínsku jsou zatopené domy

Hladiny několika toků v Česku ve středu po vydatném dešti stoupají. Problémy hlásí Zlínský kraj, ale i Orlické hory a Krkonoše. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na Zlínsku platí třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. V Ústí voda zatopila rodinné domy, ve Vizovicích se do objektů nedostala. Na dalších čtyřech místech v kraji platil v 16.00 druhý povodňový stupeň, na 11 místech první povodňový stupeň.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Hradec Králové/Zlín (Aktualizováno: 15:40 22. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíc zasažené jsou Vsetínsko a Zlínsko, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladina v Senici stoupla podle podle starosty obce Zdeňka Srněnského velmi rychle. Voda se dostala i do desítky rodinných domů. „Mám informace, že Senice kulminuje. Pokud nebude víc pršet, tak by to mělo trošku opadnout. Další vlna by ale mohla přijít v noci nebo ráno,“ řekl  starosta.

Lidé v obci plní pytle pískem a jsou připraveni je umístit na krizová místa. Hladina Senice dosáhla v 16.00 výšky 315 centimetrů, třetí povodňový stupeň platí od 270 centimetrů. Běžně bývá v toku asi 80 centimetrů vody.

Severovýchod Česka zasáhne v noci silný déšť, může způsobit povodně, varují meteorologové

Číst článek

Ve Vizovicích se voda do domů a sklepů nedostala. „Hasiči jsou v terénu, čistí kanály a propustky, řeší případné komplikace,“ řekla starostka Silvie Dolanská. Hladina Lutoninky vystoupala na více než 140 centimetrů, normálně v ní je kolem 20 centimetrů vody.

První povodňový stupeň

Limit pro vyhlášení druhého povodňového stupně byl překročen na toku Bystřička nad a pod stejnojmennou nádrží, také na Dřevnici v Kašavě nad nádrží a toku Lutoninka ve Vizovicích. První povodňový stupeň platí na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích a Vsetíně, toku Zděchovka ve Zděchově, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí a Dřevnici ve Slušovicích.

V úterý odpoledne byla z preventivních důvodů otevřena spodní výpust na vodním díle Karolinka na Vsetínsku. „Naše nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky, retenční prostory jsou na všech nádržích volné a hladinu zásobních prostor upravujeme dle aktuální situace a předpovědi. Naši dispečeři vývoj pečlivě monitorují a situaci sledují i zaměstnanci v terénu,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v oblasti Beskyd, Jeseníků a Vysočiny, například na Horní Bečvě na Vsetínsku spadlo 54 milimetrů vody. „V současnosti jsou největší srážky za jednu hodinu ve Vsetíně (11 milimetrů), Karolince (deset milimetrů) nebo ve Valašském Meziříčí (osm milimetrů),“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Po suchu

Ani několikadenní déšť však nedokáže podle Povodí Moravy doplnit deficit několik let trvajícího sucha. Nasycena je jen svrchní část půdy, na doplnění hladiny podzemních vod to však nestačí. „Na podobné vývoje si musíme začít zvykat. Povodně a sucho jsou dvě strany téže mince. Budeme se s nimi setkávat pravidelně. Aktuální situace dokládá, že vedle opatření proti suchu je třeba dokončovat protipovodňovou ochranu v obcích a ve městech. Zbytečná zdržení a průtahy při realizaci protipovodňové ochrany budou do budoucna zvyšovat riziko škod způsobené povodněmi v daných lokalitách,“ uvedl Gargulák.

V severovýchodní polovině Česka může ve středu a ve čtvrtek dopoledne napršet 30 až 70 milimetrů, na návětří hor ojediněle přes 100 milimetrů vody. V Beskydech se vydatnější srážky budou vyskytovat až do čtvrtečního večera. V zasažených oblastech mohou podle ČHMÚ hladiny toků vystoupat na první a druhý povodňový stupeň, na tocích odvodňujících Jeseníky až na třetí stupeň, tedy ohrožení.

Situace na horách

Silné deště zvedly hladiny řek i v Krkonoších a v Orlických horách. Prvního povodňového stupně dosáhla pouze hladina Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Těsně nad jeho hranicí se držela po celý den, vyplývá z dat hradeckého ústředí Povodí Labe. Meteorologové upozorňovali, že Krkonoše mohou dnes ráno zasáhnout až extrémní srážky, které by mohly rychle rozvodnit hlavně menší řeky.

Hladina Labe ve Špindlerově Mlýně ve středu ráno dosáhla 179 centimetrů, dopoledne pak klesla na 166 centimetrů. Hranice prvního povodňového stupně je 165 centimetrů. Průtok v Labi stoupl z pěti až na 25 metrů krychlových za vteřinu. Při stoleté povodni v roce 2006 průtok činil 168 metrů krychlových za vteřinu.

Zaplavené sklepy i ulice, zřícená střecha porodního sálu. Německo trápí silné lijáky a záplavy

Číst článek

Největší srážky zaznamenala Luční bouda na hřebenech Krkonoš, kde za posledních 24 hodin napršelo 82 litrů vody na metr čtverečný. Stanice na Labské boudě a na Špindlerově boudě naměřily asi 50 litrů vody na metr čtverečný za posledních 24 hodin.

Povodí Labe uvedlo, že na přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem by ve středu večer mohla hladina dosáhnout přelivů. Odtok z přehrady je totiž kvůli rekonstrukci spodních výpustí možný nejvýše v množství deseti metrů krychlových za vteřinu. „Kulminační přítok i odtok do vodního díla předpokládáme okolo 30 metrů krychlových za vteřinu a za této situace neočekáváme žádné ohrožení osob, nemovitostí ani majetku,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Ve středu odpoledne do přelivu přehrady scházelo asi 2,5 metru.

V Orlických horách napršelo přibližně od 35 do 60 litrů vody na metr čtverečný. Například hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří stoupla více než dvojnásobně na 30 centimetrů, přičemž hladina prvního povodňového stupně je 90 centimetrů.

V nižších polohách byly srážky výrazně nižší. Například v Hradci Králové spadlo 17 litrů vody na metr čtverečný za posledních 24 hodin.

Stav toků ve středu okolo 16:00 | Foto: repro chmu.cz

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme