Laboratoře předpovědi počasí zvou na Světový den meteorologie

Zájemci dnes mohou nahlédnout do zákulisí předpovědi počasí. K příležitosti Světového dne meteorologie otevírají veřejnosti tradičně své dveře pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měřící přístroje ČHMÚ v Brně

Měřící přístroje ČHMÚ v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Zjistit, co obnáší práce meteorologů, lze i na brněnské pobočce ČHMÚ. Návštěvníci se tam ocitnou mimo jiné i před několika monitory plnými čísel, grafů a map.

„Všechny tyto informace musí meteorolog dát dohromady, aby si vytvořil určitý obrázek a mohl popsat to počasí nejlépe, jak může,“ vysvětluje Petr Minster z brněnské pobočky meteorologického ústavu.

Pro veřejnost jsou dnes až na několik výjimek otevřena všechna pracoviště ČHMÚ. Patří k nim i ústecká pobočka na Kočkově. Zájemci se tam mohou dozvědět, jak vznikají předpovědi počasí nebo k čemu slouží hydrologická služba.

Meteorologové pro předpovídání používají několik modelů. Jejich šéf Martin Novák Českému rozhlasu řekl, jak odhadují vývoj počasí, když se tyto modely rozcházejí.

„V každém modelu jsou nějaké chyby a každý meteorolog musí být zároveň synoptik, musí mít cit pro povětrnostní situaci, pro to, co by ta cirkulace mohla dělat. To znamená, že se řídíme v tu chvíli synoptickým citem, těmi znalostmi cirkulace a leckdy opravdu spíš něčím, čemu se dá říkat intuice,“ vysvětluje Novák.

Poprvé se Světový den meteorologie konal v roce 1960. Svátek meteorologů má každý rok jiné téma. Letos se jím stalo: „Sledujeme počasí k ochraně života i majetku“.

Vladan Dokoupil, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme