Laboratoře zachytily více nakažených koronavirem než minulý týden. Epidemie ale zatím nezrychluje

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 261 nově nakažených koronavirem, což je o 16 víc než ve stejný den v minulém týdnu. V mezitýdenním srovnání rostou počty nových případů třetí den v řadě. Na 100 tisíc obyvatel Česka připadá za posledních sedm dní 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biocev, sekvenační laboratoř. ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nákaza se dlouhodobě nejvíce šíří v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 26 nově odhalených případů infekce. Následuje Karlovarský kraj s 20 případy a Jihočeský s 18 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Královéhradecký kraj. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá pět nových případů za poslední týden.

Hygieny nestíhají kontrolovat návraty z dovolených. Koronavirus si z ciziny přiveze až 150 Čechů týdně

Číst článek

Reprodukční číslo k úterý je stejně jako předchozí dva dny 1,05. Pokud je větší než jedna, epidemie zrychluje, pod touto hodnotou zpomaluje. V poslední době se tento sledovaný ukazatel pohybuje těsně kolem této hranice.

Podle odborníků bude epidemie s nynějším návratem lidí z dovolených a návratem dětí do škol sílit. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by ale nadcházející vlna neměla být tak silná jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to díky očkování i značnému počtu lidí, kteří už covid prodělali.

Počty úmrtí snižuje očkování

Od začátku loňského března, kdy se v České republice objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,68 milionu případů koronaviru. Většina nakažených se vyléčila, 30 404 lidí s covidem-19 dosud zemřelo.

Hospitalizovaných v nemocnicích s prokázaným covidem bylo ve středu 53 lidí, devět z nich ve vážném stavu. Před rokem ve stejnou dobu vyžadovalo nemocniční péči asi třikrát víc pacientů s covidem.

Během léta se kvůli cestování zvýšil zájem o testy na koronavirus. Ministerstvo uvažuje o navýšení kapacit

Číst článek

Počet úmrtí, hospitalizací i závažných průběhů onemocnění výrazně snižuje očkování. Zdravotníci ve středu podali v celé zemi vakcínu proti koronaviru přes 17 tisíc lidí, v mezitýdenním srovnání zhruba o polovinu méně, údaje za uplynulý den se ale mohou ještě zvýšit. Dokončené očkování má nyní v republice – po osmi měsících vakcinace – přes 5,7 milionu lidí, tedy víc než polovina všech obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme