Lachnit slíbil podporu vládě, Hojdar stále váhá

Premiér Jiří Paroubek stále nemá jistou podporu pro svůj kabinet. Dnes se mu podařilo přesvědčit zatím jediného z rebelujících sociálních demokratů. Podporu vládě slíbil Petr Lachnit. Za to se stane vládním poradcem pro regionální politiku. Paroubek se sešel také s Josefem Hojdarem, který ale dál váhá. Nejsilnější opoziční strana ODS zopakovala, že hlasy jejích poslanců Paroubkův kabinet při hlasování o důvěře nedostane.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Lachnit | Foto: Rádio Praha

Paroubek se dnes sešel se dvěma z rebelujících poslanců Lachnitem a Hojdarem. První schůzka přinesla úspěch, druhá skončila zatím bez výsledku. S dalšími dosud nerozhodnutými poslanci se premiér sejde v úterý.

Paroubek Radiožurnálu potvrdil, že Lachnit se má stát jeho poradcem pro regionální politiku. "Tady nelze hovořit o výhradách, my jsme se shodli na společném postupu a shodli jsme se také na tom, že pan Lachnit podpoří vládu," řekl premiér.

Otázkou tedy zůstává, jak se zachovají poslanci Hojdar, Kavan, Laštůvka a Kopecký. Hojdar se ani po schůzce s Paroubkem nerozhodl, jako šéf sněmovního hospodářského výboru má námitky především vůči resortům průmyslu a dopravy. "Domlouvali jsme se s panem premiérem, že mu dám během úterka a středy nějaké požadavky v písemné podobě v té naší hospodářské oblasti a že budeme o tom jednat," řekl po schůzce Hojdar.

Jan Kavan zase tvrdí, že lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda lhal o působení Hynka Kmoníčka ve funkci velvyslance při OSN. Vladimír Laštůvka spolu s Kavanem prosazuje větší vliv ČSSD na zahraniční politiku. "Chci, abych naplnil to, k čemu mě pověřil opakovaně ústřední výbor - zvýšit vliv na ministerstvech, kde nemáme své ministry," uvedl Laštůvka.

Koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů nutně potřebuje při hlasování o důvěře podporu všech svých poslanců, protože má ve sněmovně jen nejtěsnější většinu. Podpory opozice se jí s největší pravděpodobností nedostane. Občanští demokraté dnes zopakovali, že jmenování třetího premiéra v průběhu tří let jen potvrzuje slabost, nestabilitu a neúspěšnost koaliční vlády.

Místopředseda ODS Petr Nečas si ale myslí, že takzvaní rebelanti uvnitř ČSSD vládu nakonec podpoří. "Ona pětice rebelujících poslanců sociální demokracie nakonec zvedne ruku pro vládu a v podstatě z toho se snaží pouze vytěžit nějakou mediální pozornost nebo možná i něco jiného. Pokud je pravda, že pan Lachnit se má stát poradcem pana Paroubka, tak to naše slova jenom dosvědčuje," uvedl Nečas.

Hlasování o důvěře kabinetu má proběhnout 13. května. Kdyby Paroubkův kabinet důvěru nezískal, prezident by musel pověřit sestavením vlády jiného politika. Václav Klaus už přitom naznačil, že počtvrté by ČSSD šanci sestavovat vládu nedal. Neúspěch Paroubkovy vlády by v každém případě výrazně zvýšil pravděpodobnost předčasných voleb.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme