Antigenní testy jsou velkým pozitivem, do denních dat se podepisují stále výrazněji, říká Dušek

Celorepublikový index rizika se v protiepidemickém systému od pátku drží v pátém nejvyšším stupni. O zpřísnění opatření bude ve středu jednat vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v úterý ve sněmovně řekl, že pátý stupeň by mohl platit od neděle 27. prosince. „Je třeba detailně sledovat především vytížení českých nemocnic,“ řekl Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek

Šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška zájem o antigenní testování příjemně překvapil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve středu bude vláda rozhodovat o možném přesunu do pátého stupně PES. Co ukazují čísla za úterý - mělo by Česko do nejhoršího stupně zamířit?
To není otázka na mě, já o stupních pohotovosti nerozhoduji. Jsme analytici a data ukazují na rizikový vývoj, který probíhá ve všech státech Evropy. Máme tady kontinentální šíření epidemie, které zrychluje. U nás nejsou čísla příznivá, reprodukční číslo je nad 1,2. Musíme hlídat i dopad na nemocnice, kde máme velké množství pacientů s covidem. Velké denní příjmy narostly na 400 pacientů. Zátěž pro zdravotnický personál, jehož nákaza také v některých regionech mírně narůstá, je v rizikových hodnotách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je epidemická situace před Vánoci? Poslechněte si celý rozhovor s ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislavem Duškem

Už týden jsou dostupné i antigenní testy. Co jste díky nim zjistili o virové náloži v populaci?
Antigenní testy jsou velké pozitivum. Zjistilo se díky nim, že lidé mají zájem o plošné testování, z čehož mám obrovskou radost, a že v populaci je poměrně velké množství asymptomatických jedinců. Test je umožní identifikovat a izolovat z populace, aby nemoc dál nešířili. Start plošného testování už nyní přispívá dvaceti procenty k celkovému počtu nově diagnostikovaných.

Populační čísla se tak horší kvůli tomu, že se rozjelo antigenní testování a musíme to brát na zřetel. Relativita pozitivních testů tak nemá již tolik vypovídající hodnotu, protože musíme rozlišovat testy podle indikace - máme tu tři rozdílné důvody, proč se dělají různé testy.

Ze zkušenosti víme, že během svátků se méně testuje. Může to nějak zkreslit statistiky a vaši schopnost sledovat epidemii?
Osobně to nazývám jako menší datový blackout, s nímž musíme počítat. Bude menší zájem o testování, bude méně testů a neuvidíme realistický obrázek. Není to ale výpadek na dva týdny. Ty tři až čtyři dny jsme schopni překlenout pomocí modelů. Co ale musíme hlídat v reálném čase, je nemocniční segment. Kolegové z nemocnic totiž hlásí pacienty s těžkým průběhem nemoci a na JIP v reálném čase.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím, aby omezily plánované operace, někde už opět vznikají covidová oddělení. Dokážete říct, na co se nemocnice mají připravit po svátcích?
V tuto chvíli je realitou, že bude narůstat počet pacientů s covidem. Týká se to několika regionů, kde je situace riziková, například Moravskoslezský kraj, který je na tom v tuto chvíli nejhůře. Naopak máme i regiony, kde zátěž v nemocnicích stále klesá. Určitě se musíme připravit na to, že bude narůstat, protože máme denně stále velké množství nově nakažených ze zranitelných skupin. Uvidíme, jak silná ta data budou. V některých regionech se opravdu musí výrazně omezit neakutní péče.

Můžete upřesnit, na jakých místech se teď nakazí nejvíce lidí?
V Česku probíhá masivní komunitní šíření, nakazíte se v podstatě v běžném životě. Lidé nejčastěji uvádějí jako místo nákazy práci i běžné aktivity a rodinu. V komunitním šíření to není žádný objev, v podstatě se nemůžete dotrasovat ke konkrétnímu místu.

Petr Král, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme