Dušek: Pokud se bude britská mutace koronaviru dále šířit, nárůsty nakažených dosáhnou říjnových hodnot

Pokud se v Česku více šíří britská mutace koronaviru, může být nakažených covidem-19 v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. Uvedl to ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 279 000 nově nakažených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvodem stagnace epidemie může být kromě britské mutace koronaviru i nedodržování opatření, míní Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Objektivně důvod k zastavení poklesu nebyl. Ta opatření jsou stále stejná, částečně i zesílená. Podle toho, co jsme viděli třeba v září a říjnu, když se podobná opatření přijala, by ten pokles měl pokračovat. Bohužel tomu tak není,“ uvedl Dušek.

Opatření přestala fungovat, situace je špatná. Dodržujme je, vydržme to, požádal Blatný

Číst článek

Důvody mohou být podle něj dva – nakažlivější forma viru nebo nedodržování opatření částí populace. „Nemyslím si, že je to většina populace. Ale stačí dvacet třicet procent lidí a už se to může projevit,“ dodal. Pravděpodobně jde podle něj o kombinaci obou faktorů.

Při současném reprodukčním čísle kolem hodnoty jedna modely prezentované šéfem ÚZIS na středečním jednání výboru pro zdravotnictví počítají se zhruba 15 800 případy denně ke 14. únoru. Při zvýšení reprodukčního čísla na 1,23 pak kolem 21. února s více než 31 800 novými případy.

„Je to scénář, který počítá s navýšením rychlosti šíření toho viru. Reprodukční číslo vnímejme jako rychlost zrychlování. To se samozřejmě může stát tím, že by ten nakažlivější virus převážil v populaci,“ uvedl Dušek.

Britská mutace viru

Jaký podíl nových případů má na svědomí takzvaná britská mutace, odborníci nevědí. Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů. Touto náročnou metodou se ale vyšetřuje jen velmi malé procento pozitivních vzorků. Bylo ale potvrzeno, že nakažlivější forma viru je v Česku už od prosince.

Blatného slova o statistice obětí jako kritiku neberu, na přehodnocení dat pracujeme, říká Dušek

Číst článek

Podle Duška ale data ukážou, že už v Česku převážila. „Bude to ve chvíli, kdy se nám stagnace (počtu nových případů) začne obracet v růst,“ dodal. Přijatá protiepidemická opatření omezující setkávání lidí podle něj mohou šíření i této mutace výrazně snížit, požádal proto veřejnost o jejich dodržování.

V říjnu bylo nově nakažených koronavirem více než 298 000. Na začátku měsíce bylo nových případů kolem 3000. Za prvních deset dní byl průměr 4300, v dalších deseti dnech 8000 a do konce měsíce pak přes 12 000.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už dříve uvedl, že rozdíl mezi podzimem a současným stavem je v naplněnosti nemocnic. Odůvodňoval tím i to, že není možné zmírnit protiepidemická opatření. Data ukazují, že každý den přichází do nemocnic v současné době asi 450 nových pacientů s covidem-19 a zhruba stejný počet je i propuštěn.

Zhruba od 20. ledna se počet hospitalizovaných pohybuje mezi 5500 a 6500, na jednotkách intenzivní péče (JIP) je asi tisíc lidí. Celostátní kapacity ukazují, že volných je asi 17 procent JIP lůžek, pro pacienty s covidem jich je asi 220. Situace se ale v krajích různí. Nejhorší je v Karlovarském, kde je jen 78 lůžek JIP a volná pro pacienty s covidem nejsou. Převáží se proto do jiných regionů. Posledních šest hlásí také Královéhradecký kraj, jehož regiony patří spolu s Karlovarským mezi nejpostiženější v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme