Návrat čísla R. Podle šéfa statistiků Duška je opět důležité, nově se bude zveřejňovat také pro kraje

Přes léto nebylo reprodukční číslo neboli index nakažlivosti podle šéfa statistiků Ladislava Duška směrodatné, nyní se ale situace kvůli stoupajícímu počtu nakažených koronavirem změnila. „Ve všech regionech nemoc roste v podstatě podobným tempem, takže číslo R pro celou populaci bude mít vypovídající hodnotu,“ řekl pro iROZHLAS.cz. A právě kvůli zhoršující se situaci by se poprvé měl údaj zveřejňovat také po jednotlivých krajích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf vládních statistiků Ladislav Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na jaře, kdy začala pandemie koronaviru, bylo reprodukční číslo jedním ze základních údajů, podle nichž vláda měřila úspěšnost svých opatření.

Během léta ale údaj z webových stránek ministerstva zdravotnictví zmizel. Proč?

Jeden nakažený koronavirem aktuálně nakazí 1,59 člověka. Reprodukční číslo stoupá

Číst článek

„S ohledem na specifika epidemiologické situace v regionech, a zejména situaci v Praze, není jedno číslo za celou ČR zcela vypovídající a vyžaduje komentář a vysvětlení,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu zdravotnictví. Řeč o něm byla jen v několika tiskových zprávách o aktualizaci semaforu.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška to ale není pravda. Situace se změnila a údaj je opět pro vývoj nemoci v Česku důležitý. „Vypovídající pro celou republiku zcela jistě (číslo) nebylo v průběhu léta, kdy jsme měli jen lokální ohniska. Teď se dá říct, že nemoc roste ve všech regionech v podstatě podobným tempem, takže číslo R pro celou populaci bude mít vypovídající hodnotu,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Zatímco minulý týden dosáhlo reprodukční číslo hodnoty 1,35, toto úterý už každý nemocný teoreticky nakazí 1,59 lidí. Mimořádná opatření se podle analytika Ondřeje Málka z Ústavu zdravotnických informací a statistiky projeví až více než týden po jejich zavedení.

Reprodukční číslo

Je jedním ze 150 parametrů, kterými ÚZIS hodnotí vývoj epidemie. Ukazuje, kolik nakazí jeden nemocný covidem-19 lidí. Čím je číslo R vyšší, tím se onemocnění šíří rychleji. Pokud je číslo R menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá.

Odlišnosti v krajích

Statistici vzhledem k zhoršující se situaci provádějí odhad toho, kolik lidí se může nakazit, také pro konkrétní kraje. „Pohybuje se to od 1,15 do 1,8,“ přiblížil Dušek. Přesná data ale serveru iROZHLAS.cz nesdělil.

Po dotazu redakce se nicméně rozhodl, že je uveřejní na středeční tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví. „Dám tam nějakou jednoduchou tabulku,“ slíbil.

Po menších oblastech, než je kraj, by ale podle šéfa statistiků nemělo smysl údaje o reprodukčním čísle zveřejňovat. „Okresy jsou příliš malé vzorky a malé počty nakažených,“ vysvětlil.

A s tím souhlasí také matematik z pražského institutu CERGE-EI Daniel Münich. „R na úrovni obcí s rozšířenou působností je problematické. Pro velké obce s vysokým počtem nakažených asi ano, ale plošně ne. Reprodukční číslo dle mého názoru dává smysl při dostatečně vysokém počtu případů,“ napsal redakci.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme