VIDEO: Babiš s ANO nemá vůbec žádnou politiku ani program. Má jen své zájmy, říká Jakl

Ladislav Jakl má za sebou napadení v pražském metru a následně na festivalu ve Zlíně. V médiích se objevily dvě protichůdné výpovědi. Extajemníka Václava Klause se v pořadu Osobnost Plus ptala Barbora Tachecí. Kromě tohoto případu mluvil také o premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi.

Osobnost Plus Praha (Aktualizováno: 14:42 20. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Jakl, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause tvrdí, že ho koncem května během jednoho týdne někdo fyzicky napadl. 

‚Jakl dal ránu první,‘ tvrdí muž, který se přihlásil policii. Přiznává, že ho předtím nazval kri**em

Číst článek

Prvnímu útoku měl čelit 25. května v pražském metru. Devětadvacetiletý muž, který ho údajně napadl, to ale policii popsal jinak. Druhý incident se měl stát 29. května ve Zlíně. Policie ale o něm podle informací z konce května nevěděla.

„Lékař mi předpověděl ještě šest týdnů bolestí, pak už by to mělo být v pořádku,“ říká ve vysílání Český rozhlas Plus Ladislav Jakl. 

Podrobnosti ohledně napadení, která se právě vyšetřují, nechce prozrazovat. Sám už dvakrát vypovídal, ale nepovažuje za chybu, že útok původně vůbec nehlásil.

Není to první podobný incident v Česku. Koncem dubna zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice.

Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.

Jakl o Andreji Babišovi

Jakl v pořadu Osobnost Plus mluvil také o premiérovi Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Přestože prý chápe ty, kterým se premiér nelíbí, příznivcem organizace Milion chvilek pro demokracii není.

„Nevím, jestli jim fandím, nebo ne. Oni hlavně nefandí mně. Zaregistroval jsem tuto skupinu až v momentě, kdy odmítavě pokřikovala kolem mého zvolení do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. A pochopil jsem, že se jim nelíbí demokracie. Že zvolen může být kdokoliv, ale jen ten, kdo se jim líbí,“ vysvětluje.

A rozumí lidem, kteří cítí nechuť vůči Babišovi a vládě? „Jasně, kdo by miloval Babiše, nebo tu mladou soudružku ministryni, co nám loupí z peněženek, aby si mohla dělat svoji líbivou politiku?“ odpovídá Jakl.

Problém s vyšetřováním premiéra komentuje tak, že považuje všechny dotace za zlo, „zločin, lumpárnu, která krade lidem peníze a rozdává je vybraným protekčním mazánkům. Je mi úplně jedno, jestli pár desítek milionů pro pivovar, fabriku nebo firmu splňuje nějaké chlívečky podle žádostí, nebo ne.“

„Andrej Babiš a jeho hnutí nemá vůbec žádnou politiku ani program, má jen své zájmy. Vláda, ve které bude jako premiér účasten, bude dělat takovou politiku, jako jeho koaliční partner,“ myslí si Jakl.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Ladislavem Jaklem. Mluvili také o nenávisti na internetu, hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího nebo aktuální politické situaci.

Kdo je Ladislav Jakl?

Jakl vedl od března 2003 do prosince 2005 Klausův sekretariát, od ledna 2006 působil jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK, do konce 80. let střídal zaměstnání, pracoval jako závozník nebo působil ve vedení kulturního střediska na pražském Jižním Městě.

Od června 1990 do září 1991 byl poslancem České národní rady za Občanské fórum, mandátu se vzdal, neboť byl evidován jako kandidát tajné spolupráce s StB. Tuto kategorii však později Ústavní soud zrušil.

Ladislav Jakl byl napaden podruhé během jednoho týdne. Po Praze ho zbili i ve Zlíně

Číst článek

V roce 1992 byl vedoucím úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, poté až do roku 1997 pracoval v Lidových novinách jako redaktor a později šéf zpravodajství.

Po roce 1997 se stal poradcem předsedy ODS Václava Klause a v období 1998 až 2002, kdy byl Klaus předsedou Poslanecké sněmovny, byl vedoucím jeho poradců. 

Jakl, známý milovník méně tradičních piv, je také frontmanem hudební skupiny Folimanka Blues. V roce 2012 se zajímal o kandidaturu na prezidenta, nezískal ale dostatek podpisů pod nominační peticí.

V loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury. Nedostal se ale ani do druhého kola. A post senátora v tomto obvodu nakonec získal prezidentský kandidát Marek Hilšer.

Jakl se pak koncem března dostal za SPD do třináctičlenné Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, takzvané velké vysílací rady, kam ho zvolili poslanci. Ve druhém kole tajné volby získal 88 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 82. Jeho protikandidát, někdejší mluvčí ODS Milan Bouška obdržel 66 hlasů.

Barbora Tachecí, marz, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme