Stíhání unikl díky ‚těžké nemoci‘, do firmy ale chodil. Janigu z kauzy Homolka policie ani poté neobvinila

Podle policie uplácel exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Přesto podnikatele Ladislava Janigu kriminalisté nestíhají. Nemohou, protože předložil posudky, podle nichž je tak vážně nemocný, že není schopen chápat smysl trestního řízení. Server iROZHLAS.cz přitom v květnu Janigu zastihl při příchodu do budovy, kde sídlí jeho firma. Ačkoliv případ nedávno zamířil k soudu, podnikatel dosud obviněn není.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Ladislav Janiga (vlevo), který je oficiálně těžce nemocný a nemůže se zpovídat z úplatkářství v kauze Nemocnice Na Homolce.

Podnikatel Ladislav Janiga (vlevo), který je oficiálně těžce nemocný a nemůže se zpovídat z úplatkářství v kauze Nemocnice Na Homolce. | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Janigu server iROZHLAS.cz zastihl v květnu ráno před sídlem jeho společnosti Janiga Labs, s. r. o., v pražské čtvrti Hanspaulka. Přijel ve společnosti tří mužů, s nimiž žertoval. Když ho redaktor oslovil, zvážněl a začal vysvětlovat, že jde na schůzku s advokátem, jehož kancelář shodou okolností sídlí ve stejném domě jako Janigova firma. (VIDEO NAJDETE ZDE)

VIDEO: Kvůli ‚těžké nemoci‘ ho nelze stíhat za úplatky. Na adresu své firmy ale podnikatel Janiga dochází

Číst článek

Podnikatel si v únoru 2016 vyslechl vážné obvinění v rozsáhlé korupční kauze bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Detektivové Janigovi kladli za vinu, že šéfa elitního zdravotnického zařízení uplatil, aby si jeho společnost udržela lukrativní zakázku. Státní zástupce však záhy rozhodl, že majitele IT společnosti z trestního stíhání kvůli vážné nemoci vyloučí.

‚Měl jsem infarkt‘

„Já jsem měl mozkový infarkt, jestli o tom nechcete vědět,“ tvrdil přistižený Janiga reportérovi. Server iROZHLAS.cz se ho pokusil zastihnout v budově, kde sídlí jeho firma, celkem dvakrát. A stejně jako letos v květnu, i v listopadu 2017 uspěl hned napoprvé. Tehdy se aktérovi z korupční kauzy dovolal přímo do kanceláře Janiga Labs.

Podnikatel argumentoval stejně: byl na schůzce u advokáta a při té příležitosti zašel pozdravit kolegy do Janiga Labs, kde ho náhodou zastihl telefonát.

Dbalý čelí v kauze Homolka třetí obžalobě. U soudu přistála den před tím, než si vyslechl trest 9 let

Číst článek

Státní zástupce Zdeněk Matula v reakci na informace serveru iROZHLAS.cz v květnu uvedl, že přerušení Janigova stíhání nemusí být definitivní. Policie podle něj mohla nechat prověřit, zda je jeho zdravotní stav skutečně tak vážný, že nemůže být stíhán.

Nic se nezměnilo

Půl roku poté se ale situace nezměnila. „Trestní stíhání jednoho z obviněných je i nadále přerušeno,“ napsal Matula minulý týden serveru iROZHLAS.cz. Jestli policie zadala vypracování odborného posudku, aby si ověřila, zda je Janiga skutečně vážně nemocný, už Vrchní státní zastupitelství v Praze nekomentovalo.

Případ je třetí větví korupční kauzy Nemocnice Na Homolce, týká se tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

Janiga údajně společně s Dbalým uplácel i dalšího obviněného lékaře Františka Tovaryše. Na oplátku Nemocnice Na Homolce nevypověděla smlouvy na správu a vývoj aplikací se společností Janiga Labs, která tak měsíčně brala 1,6 milionu korun. 

Poslední obvinění exšéfa Homolky: Dbalý s kolegy vzal úplatky ve výši nejméně 14 milionů

Číst článek

Schůzky s úplatky

Vyšetřovatelé mají k dispozici Dbalého zápisník, podle něhož si měl Tovaryš od Janigy přebírat provizi celkem na 26 schůzkách.

Dbalý se ovšem s Janigou podle policie od března 2010 dohodl na navýšení měsíčních plateb pro jeho firmu na 1,8 milionu korun a Tovaryše od údajných úplatků odřízl. Ředitel Homolky si pak od podnikatele, jak uvádí policie, přebral úplatek 1,5 milionu korun. V dubnu 2010 měly následovat další dva úplatky, jejichž výši však kriminalisté podle obvinění nezjistili.

Letos v září státní zástupce Dbalého a další tři lidi v případu obžaloval u Městského soudu v Praze. Janiga však mezi nimi není. 

Kauza Nemocnice Na Homolce

  • Vyšetřování údajné korupce v Nemocnici Na Homolce policie rozdělila na tři okruhy. První se týká digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý a dalších šest lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionů.
  • Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obvinění si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.
  • Dbalého a další čtyři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.
  • Vyšetřování a soudní rozhodování v kauze se přibližně o rok zbrzdilo. Dbalý kvůli údajným psychickým potížím nemohl chodit k hlavnímu líčení ani se seznamovat se spisem. Detektivové ho kvůli tomu sledovali, a státní zástupce dokonce navrhl, aby se vrátil do vazby. Exředitel Nemocnice totiž podle něj simuloval. „Sledování ukázalo, že obviněný neuvádí svému lékaři a orgánům činným v trestním řízení pravdu,“ konstatoval. Soud nakonec návrh na vzetí Dbalého do vazby zamítl, lékař si na sledování stěžuje u Ústavního soudu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme