Dvouletá podmínka a pokuta 90 000 pro exsoudce Jelínka platí. Ústavní soud odmítl jeho stížnost

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého litoměřického soudce Ladislava Jelínka. Středočeský krajský soud mu loni v září pravomocně uložil dva roky vězení s dvouletým podmíněným odkladem a pokutu 90 000 korun za pokus o podvod. Údajně sliboval, že za peníze ovlivní projednávání konkrétních případů. Domluvy monitorovala policie. Usnesení je dostupné v databázi soudu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Ladislav Jelínek. | Foto: reprofoto ČT24 | Zdroj: čt24

Ve stížnosti Jelínek například tvrdil, že se přísedící u soudu prvního stupně v Kladně neseznámily s obsahem listin ve spise, konkrétně s přepisy odposlechů. Uplatnil námitky také proti nařízení odposlechů. Ústavní soudci ale nezjistili žádné porušení základních práv.

Měl jít do vězení, ale už nemusí. Exsoudce Jelínek kvůli chybě nakonec vyvázl s podmínkou

Číst článek

„Z odůvodnění napadených rozhodnutí je zřejmé, že všechny výše uvedené námitky stěžovatel uplatňoval již v průběhu trestního řízení v rámci své obhajoby. Ústavní soud zároveň konstatuje, že trestní soudy se těmito jeho námitkami pozorně zabývaly a podrobně a přesvědčivě se s nimi vypořádaly,“ stojí v usnesení.

Kromě kauzy řešené v Kladně figuroval Jelínek ještě v případu údajné korupce kolem někdejšího soudce Josefa Knotka, jenž také působil v Litoměřicích. Okresní soud v Jičíně Jelínkovi v prosinci nepravomocně uložil další podmíněný trest a pokutu.

Exsoudce Knotka osvobodila fatální chyba. Předseda senátu zapomněl vyhlásit část rozsudku

Číst článek

V Knotkově kauze, která nyní čeká na rozhodnutí odvolacího soudu v Hradci Králové, původně padly přísnější tresty, do případu ale zasáhl Nejvyšší soud a nařídil jičínskému soudu, aby rozhodl znovu. To se projevilo i v Jelínkově kauze, kterou řešil kladenský soud.

Okresní soud v Kladně totiž původně Jelínkovi uložil 3,5 roku vězení nepodmíněně a Krajský soud v Praze verdikt o rok zmírnil. Když ale Nejvyšší soud zrušil předcházející rozhodnutí jičínského soudu v kauze kolem Knotka, bylo nutné pohlížet na Jelínka jako na netrestanou osobu a podle státního zástupce nepodmíněný trest nepřipadal v úvahu.

„Trest nebyl ukládán v souhrnu s původním odsouzením, které zrušil Nejvyšší soud. To znamená, že na obžalovaného muselo být pohlíženo jako netrestanou osobu, a nepodmíněný trest tak nepřipadal v úvahu,“ vysvětlil serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Radim Dragoun, jenž má oba Jelínkovy případy na starosti.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme