Pořadateli protestů Vrabelovi soud zrušil oddlužení. ‚Nechová se jako poctivý dlužník,‘ uvedl správce

Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil oddlužení pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela a prohlásil na jeho majetek konkurz. Soudce Zdeněk Strnad argumentoval tím, že Vrabel ve svém insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Stejný názor má i insolvenční správce Martin Koubek. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Vrabel se svým obhájcem během soudního jednání v insolvenčním řízení

Ladislav Vrabel se svým obhájcem během soudního jednání v insolvenčním řízení | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Podle insolvenčního správce dluží Vrabel 2,6 milionu korun, za rok a půl oddlužení zatím splatil 14 493 korun, 0,5 procenta dluhu. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu. Vrabel si teď nemůže dalších pět let podat znovu insolvenční návrh, řekl Koubek.

OVĚŘOVNA: Český jaderný útok na Rusko? Nemáme takové zbraně, vyvrací Vrabelův hoax resort obrany

Číst článek

Při konkurzu může insolvenční správce získat veškerý majetek dlužníka, zatímco při oddlužení má nárok jen na srážky ze mzdy. Vrabel uvedl, že žádný majetek nemá, jen jeden bankovní účet v Srbsku, na němž je asi 100 eur (asi 2500 korun).

Z přehledu pohledávek  vyplývá, že dluží přes 435 tisíc korun Nadaci Karla Janečka nebo přes 336 tisíc korun pivovarské skupině Heineken. K některým dluhům Vrabel řekl, že jde o podvody vůči němu.

„Soud nedospěl k závěru, že by dlužník činil vše, co je v jeho silách, aby uspokojil věřitele. Ze sedmnácti měsíců období, kdy jste měl posílat splátky, byly měsíce, kdy jste do oddlužení neposílal žádné prostředky,“ řekl Vrabelovi soudce.

Místo soudu demonstrace

Peníze neposílal loni od března do září. Strnad připomněl, že při oddlužení zorganizoval Vrabel minimálně devět velkých demonstrací. Vrabel reagoval, že to dělá ve volném čase. Soudce zmínil, že 12. října, kdy měl být Vrabel u soudu, byl místo toho na demonstraci v Praze.

„Podle mého názoru jste velmi schopný svolat demonstraci na Václavské náměstí… mně kolikrát nepřijde na jednání ani dlužník. Mám pocit, že organizaci demonstrací věnujete mnohem víc času než hodinu denně, jak uvádíte,“ řekl soudce.

Tisíce lidí protestovaly proti České televizi a vládě, zkomplikovaly dopravu. Akce se obešla bez konfliktů

Číst článek

Strnad při odůvodnění řekl, že po pečlivém dokazování zrušil oddlužení. Vrabel podle něj neplní povinnosti.

„Soud má pocit, že postupem dlužníka je sledován nepoctivý záměr,“ řekl soudce. Odkázal na Vrabelova vyjádření na sociálních sítích, kdy Vrabelovi nevadí, že s výjimkou Karla Janečka dluhy nesplácí.

U soudu se probíraly i peníze, které lidé posílali pořadatelům demonstrací. Vrabel uvedl, že nejdřív chodily peníze na účet jeho manželky, pak jiným lidem, teď opět míří na účet manželky.

‚Občanská nezištnost‘

„Klient nikdy nepoužil pro sebe nic z peněz poslaných na protivládní demonstrace,“ řekl Vrabelův advokát Radek Suchý. „Demonstrace dělám jako občan nezištně,“ řekl Vrabel v reakci na to, že správce mu navrhnul, aby si moderování demonstrací zvolil jako povolání a platil z toho oddlužení.

„Soudce je podle mého názoru naprosto jednostranný. Důkazy, které má, opírá jen o moje vyjádření ze sociální sítě facebook nebo youtube. To, že soudce sleduje všechna moje vysílání, považuju za naprosto nestandardní. Vůbec nereflektuje pochybení insolvenčního správce, který porušil v řízení zákonné postupy. Nereflektoval zájem věřitelů, nereflektoval zájem můj, abych použil institut oddlužení. Je to zpolitizovaný proces,“ řekl Vrabel.

Ostrý střet organizátorů protivládních demonstrací. ‚Nemůžu Vrabelovi poslat peníze od lidí,‘ tvrdí Havel

Číst článek

Koubek tento výsledek soudního jednání očekával. Podle jeho názoru byla Vrabelova pochybení v insolvenci „opravdu zásadní. Tím, že byl usvědčen z nepoctivého záměru, nemůže si dalších pět let podat znovu insolvenční návrh tak, jak třeba ostatní neúspěšní dlužníci,“ řekl Koubek.

Vrabel se domnívá, že stále splňuje podmínky, aby pokračovalo oddlužení, a má vůli splácet. Od 1. ledna je podle svého vyjádření zaměstnaný jako realitní makléř ve firmě Captain Finance, kde bere 30 tisíc korun hrubého měsíčně.

Jednatelkou firmy je Vrabelova manželka, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Vrabel, který žije od loňského jara v Srbsku, je jediným zaměstnancem firmy.

„Oddlužení cílí na to, že by měl dlužník zaplatit 30 procent svých dluhů. Kdyby měl pan Vrabel opravdu splatit 30 procent dluhu, tak musí splácet 20 500 korun měsíčně, což se neděje. Proto v oddlužení nastupuje druhá povinnost, že musí prokázat, že se maximálně snaží uhradit, co jde. Já tvrdím, že pan Vrabel se nesnaží vůbec, protože v pracovní době organizuje demonstrace, jezdí po nich, diskutuje s lidmi, ale bezplatně. Poctivé chování dlužníka tady naprosto absentuje,“ uvedl Koubek.

Vrabelovo jednání podle něj dospělo za hranu chování poctivého dlužníka. Podle Koubka se nesnaží hradit své závazky, nevykonává přiměřenou výdělečnou činnost, bere si bezdůvodně neplacené volno.

Peterková je pravomocně odsouzená dezinformátorka. Musí zaplatit odškodné 250 tisíc korun

Číst článek

Konkurz na majetek

I kvůli možným nedořešeným aktivům ohledně darů dlužníkovi na účet manželky Koubek navrhl, aby soud oddlužení zrušil a na Vrabelův majetek prohlásil konkurz, uvedl správce v insolvenčním rejstříku. Na účtu majetkové podstaty je aktuálně 103 239,99 korun.

„Tento soud považuju za politický proces,“ řekl Vrabel. Žádal také, aby soud zprostil insolvenčního správce jeho funkce. „Správce mě veřejně pomlouvá,“ řekl Vrabel. Předpokládá, že peníze na splácení by získal i ze soudních sporů s některými novináři.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády.

Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí. Demonstrace pořádá dál, chce revoluci, řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme