Policie stíhá pořadatele protivládních protestů Vrabela kvůli podvodu. Za covidu neoprávněně čerpal dotace

Policie obvinila českobudějovického pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela z dotačního podvodu. Stíhaný podle kriminalistů neoprávněně čerpal podporu pro své firmy v období koronavirové pandemie. Na případ upozornila Česká televize. Stíhání v případu dotačního podvodu se škodou 1,7 milionu korun potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner, jméno osoby ale neuvedl.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti České televizi

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize v Praze na Kavčích horách | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vrabelův obhájce Radek Suchý sdělil, že obvinění považuje za nesmyslné.

„Samozřejmě považujeme obvinění za vykonstruované a nesmyslné, proti usnesení podáme stížnost. V průběhu přípravného řízení všechna obvinění vyvrátíme. Klient je rovněž připraven plně hájit svá práva, je připraven s orgány činnými v trestním řízení plně spolupracovat,“ řekl Suchý.

Vrabel neuspěl s námitkou na podjatost soudce, který mu uložil podmínku za šíření poplašné zprávy

Číst článek

Podle jeho informací měla policie původně záležitost odložit. „Podle klienta je velmi zvláštní, že mu bylo sděleno obvinění poté, co oznámil svůj záměr kandidovat ve volbách,“ uvedl Suchý.

O obvinění z několika trestných činů s trestní sazbou dva až osm let vězení Vrabel informuje i na svém facebooku. Informaci přinesla Česká televize.

Server Seznam Zprávy letos v únoru napsal, že Vrabel za rok 2021 získal od ministerstva průmyslu a obchodu na státní covidové podpoře 2,4 milionu korun prostřednictvím tří firem, v nichž dělal jednatele a které byly napsány na jeho srbskou manželku.

Jde o dvě firmy se sídlem v Praze a jednu v Českých Budějovicích. Například společnost Cimeries Praha dostala podle zjištění serveru 860 tisíc korun. Vrabel v žádosti uvedl, že peníze jsou na kompenzaci ztrát pro restauraci u Vltavy u Českého Krumlova, která má 120 míst k sezení.

Podle stavebního úřadu ale v místě restaurace nestála, pouze dva nelegálně postavené přístřešky. K žádosti o proplacení jiných nepokrytých nákladů pak Vrabel přiložil účetní výkaz, podle kterého byla firma v zisku. Když ho ministerstvo upozornilo, že v takovém případě nemá na kompenzaci nárok, odpověděl, že šlo o chybu a poslal upravený výkaz.

Firma v rukou manželky

Firma přitom od svého založení v roce 2016 nezveřejnila ani jednu účetní závěrku, soud proto loni v listopadu zahájil řízení o jejím zrušení. Firmy Pizza Originala CB a Originala CB získaly od státu přes 1,5 milionu korun.

Odmítače islámu, covidu a pomoci Ukrajině vždy pojil odpor k Západu, vysvětluje odborník na extremismus

Číst článek

Obě firmy Vrabelova manželka ovládala přes společnost sídlící ve Velké Británii. Ani ta ale nepředkládá účetnictví, proto ji rovněž chce tamní registr zrušit, uvedl server.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize v Praze na Kavčích horách. Požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to předtím odmítla.

Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství České televize i kritika vlády. Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí.

Vrabel letos stanul před insolvenčním soudem. Podle insolvenčního správce Vrabel dluží 2,6 milionu korun, za 17 měsíců oddlužení splatil 0,5 procenta dlužné sumy. Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil v únoru na Vrabelův majetek konkurz.

‚Pravidla oddlužení nefungují jako švédský stůl.‘ Soud prohlásil konkurz na majetek Ladislava Vrabela

Číst článek

Kromě toho Obvodní soud pro Prahu 1 Vrabelovi letos v srpnu znovu uložil podmínku za šíření poplašné zprávy.

Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na Českou republiku, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení.

Proti čtyřměsíčnímu podmíněnému trestu s odkladem na rok a půl se Vrabel odvolal, vinu odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme