Lahve z nelegálního skladu ve Zlíně obsahovaly jedovatý destilát. Výrobce policie obvinila

V nelegálním skladišti ve Zlíně skutečně byly lihoviny s jedovatým metanolem. Policisté v garáži na sídlišti Jižní Svahy zabavili 500 lahví a padělky etiket. Muž, který v garáži míchal a stáčel do lahví alkohol s obsahem metanolu, již čelí obvinění. V případě prokázání viny mu hrozí až osm let vězení. V souvislosti s otravami dosud čelí obvinění pět osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vedou k soudu muže, kterého zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu | Zdroj: ČTK

Osmnáct lidí už po vypití jedovatého alkoholu zemřelo. Na Zlínsku se metanolem otrávilo 11 lidí, dvě ženy nepřežily.

Jednapadesátiletý muž, který jedovatý alkohol s obsahem metanolu dodával do místní večerky na sídlišti Jižní svahy, čelí trestnímu stíhání za přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, přečin neoprávněného podnikání a přečin porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží.

Že zabavené lahve z nelegálního skladu ve Zlíně obsahovaly nebezpečný metylalkohol, potvrdil večer v České televizi šéf speciálního policejního týmu Václav Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému otrav metylalkoholem a případné prohibici mluvili na Rádiu Česko ministr zemědělství Petr Bendl z ODS a Michal Hašek, poslanec, hejtman Jihomoravského kraje, stínový ministr zemědělství

„Ano, je potvrzen metylalkohol. Budou prováděny další expertízy z hlediska poměru metylu s alkoholem, abychom zjistili souvislosti v rámci výskytu v celé republice,“ řekl Kučera.

V garáži na zlínském sídlišti Jižní Svahy policisté odhalili míchárnu, stáčírnu a zároveň sklad pančovaných lihovin. Už také obvinili provozovatele místní večerky, kde lidé otrávení metanolem alkohol zakoupili.

Několik nebezpečných lahví mohou mít ještě lidé u sebe doma. Policisté proto varují před konzumací těchto lihovin. Na falešných etiketách jsou nápisy Lašský tuzemák, Extra jemná vodka Lunar, Albánská borovička a Meruňka, upřesnil mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Zabavené padělky etiket | Foto: Pavel Sedláček

V nejpostiženějším Moravskoslezském kraji už lékaři mohou pacientům otráveným metylalkoholem nasadit speciální lék. Jde o šetrný protijed, který do Česka přivezl norský toxikolog. Podávat se má novým pacientům jako první pomoc.

Lékaři už mohou podávat pacientům otráveným metanolem speciální lék

Číst článek

V České republice s ním ale zatím zkušenosti nejsou. Pro 20 balení léku, která by měla stačit pro čtyři pacienty, vyrazilo včera odpoledne auto do Prahy. Teď už je lék v Městské nemocnici Ostrava. Podle jejího mluvčího Jiřího Maléře bude k dispozici všem zdravotnickým zařízením v kraji.

„Pokud do některé z okolních nemocnic přivezou pacienta s otravou metylalkoholem a nemocnice bude chtít využít tento lék, tak bude kontaktovat náš urgentní příjem nebo oddělení ARO a odtud se jí ten lék okamžitě odveze.“

Zlínský obchod, kde měli otrávení metanolem nakupovat alkohol | Foto: Pavel Sedláček

„Ten lék by měl nahradit alkohol, který se používá v tuto chvíli, měl by být k pacientu šetrnější, měl by být stejně účinný, ne-li účinnější,“ uvedl Maléř.

Kvůli otravám metanolem bude dnes znovu zasedat krizový štáb. Zhodnotí, zda zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích zabránil šíření otrav. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 nevidí zatím úplnou prohibici jako šťastné řešení. Nevyloučil ale, že by mohla být vyhlášena třeba jen pro některá města.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS se zatím jedná o úvahu. V případě, že by byla jakákoliv prohibice zavedena, byla by zde větší snaha zákaz obcházet a rizika by tím byla větší. Je proto třeba tuto otázku velmi zvažovat.

Polské úřady varují své občany před alkoholem z České republiky

Číst článek

„Jsem přesvědčen, že tyto věci nelze řešit dlouhodobou prohibicí, ale zpřísněním celého kontrolního systému,“ uvádí Michal Hašek, poslanec, hejtman Jihomoravského kraje, stínový ministr zemědělství z ČSSD.

„Ministerstvo zemědělství již dlouhodobě připravuje nový zákon o potravinách, který se zabývá kvalitou potravin. Zjednodušuje kontrolní systém a tudíž zmenšuje rizika, že se něco takového objeví. Protože to se netýká jen lihovin, ale i potravin,“ říká Bendl s tím, že by se nový zákon měl do parlamentu dostat v řádu týdnů.

Martina Mašková, Tereza Bartůňková, mta, pir, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme