Lambert zůstává v ČT, rada upozornila Janečka na porušení zákona

Dosavadní vrchní a programový ředitel České televize František Lambert zůstane zatím ve vedení ČT. Dohodla se na tom Rada ČT s jejím generálním ředitelem Jiřím Janečkem. Lambert působil dříve v Lidových milicích a neodevzdal čestné prohlášení. Rada proto Janečka upozornila, že jako šéf televize porušil zákon, když Lamberta zaměstnával.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Lambert | Zdroj: ČTK

Spekulace o odchodu vrchního ředitele Františka Lamberta ze služeb České televize se tak nenaplnily. Rada se na neveřejném zasedání s Janečkem dohodla, že Lambert bude nadále zastávat jen post finančního ředitele.

Stejně tak ve své funkci zůstává i generální ředitel ČT Jiří Janeček. Úvahy o Janečkově odstoupení kvůli tomu, že Lamberta do televize přivedl, sice dnes odpoledne v radě padly, ale drtivá většina radních se postavila proti.

"Rozhodně to není tak, že bychom se teď rozhodli přijmout toto usnesení a v následujících hodinách na základě tohoto usnesení, že už tedy jedno napomenutí generální ředitel má, že ho vzápětí odvoláme," potvrdil předseda Rady ČT Jiří Baumruk.

František Lambert by měl program veřejnoprávní televize přestat řídit do několika dnů. Na postu finančního šéfa podle mínění většiny radních i Janečka by ale Lambertova předlistopadová minulost vadit neměla. Zda to skutečně zákon umožňuje, to chce Janeček nechat potvrdit od soudu.

"ČT by do deseti dnů podala určovací žalobu k soudu, zda se na tuto funkci vztahují předpoklady uvedené v lustračním zákoně, a pokud ano, zda tyto předpoklady kolega Lambert splnil nebo ne. Na výsledku tohoto soudního řízení by záviselo setrvání Lamberta v ČT," uvedl Janeček

Lambert případné odvolání z funkcí a výpověď označil za protiprávní. Uvedl to v prohlášení adresovaném členům rady. Zopakoval, že v minulosti neučinil žádný úkon nebo projev vůle, jímž by se přihlásil za člena Lidových milicí a tvrdí proto, že na něj nelze nahlížet jako na příslušníka milicí.

Podle Lamberta je navíc v současné době otázka jeho členství v Lidových milicích nadbytečná, neboť od letošního roku platí nový zákoník práce, podle kterého se již na jeho funkce lustrační zákon nevztahuje.

O vyloučení veřejnosti z části dnešního pravidelného jednání týkající se řešení situace kolem Lamberta rozhodli radní těsnou většinou osmi hlasů. Jako důvod mimo jiné uvedli, že se budou projednávat i údaje, které považují s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů za citlivé. Rozhodnutí přitom vyvolalo u mnohých přihlížejících nesouhlas a ozývaly se i výkřiky o údajné protiústavnosti tohoto kroku rady.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme