Lang hodlá poslancům vysvětlit kontakt důstojníka BIS s Janouškem

Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang je připraven mluvit s poslanci sněmovní komise pro kontrolu BIS o stycích lobbisty Romana Janouška s důstojníkem služby. Přepis odposlechu obou mužů zveřejnil server Euro.cz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní informační služba

Bezpečnostní informační služba | Foto: Jan Rosenauer

Přepis naznačuje, že Janoušek mohl zasahovat nejen do chodu pražského magistrátu a politiky, ale i dovnitř civilní kontrarozvědky samotné.

Mluvčí tajné služby Jan Šubert zdůrazňuje, že na zmíněné schůzce se nestalo nic, co by bylo proti zákonným zájmům BIS a bezpečnostním a ekonomickým zájmům státu:

Přehrát

00:00 / 00:00

K diskusím kolem úniků údajných odposlechů hovořili ve Světě o jedné mluvčí BIS Jan Schubert a člen sněmovní komise pro kontrolu BIS František Bublan (ČSSD)

„Pokud to služba dělá a musí dělat, tak její důstojníci se musí stýkat s různými podnikateli, s lidmi z různých klientelistických a vlivových sítí. Ty kontakty musí být!“

Euro v souvislosti s Janouškovou kauzou poznamenalo, že v ohrození je pozice ředitele BIS Langa.

Za něj se ale v neděli veřejně postavil premiér Petr Nečas, když v televizi prohlásil, že Lang je mimořádně kvalitní, apolitický a České republice loajální šéf služby.

Nedávno zase zveřejnila Mladá fronta Dnes odposlechy Janouška s bývalým primátorem Pavlem Bémem, které naznačují, že mohl mít nadstandardní vliv na rozhodování pražského magistrátu.

Lidový dům chce větší kontrolu tajných služeb

Číst článek

Právě tato aféra měla být projednána ve sněmovním výboru pro kontrolu BIS. Jeho schůzi však poslanci přerušili. Zástupci ČSSD odmítli zpovídat šéfa rozvědky Jiřího Langa za přítomnosti člena Věcí veřejných Davida Kádnera. Obávají se možného střetu zájmů, protože Kádner kdysi pracoval u agentury ABL.

Odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora za ODS Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem totiž získala bezpečnostní agentura ABL v roce 2009. ABL v té době vedl nynější šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Únik a možná manipulace

Ve Světě o jedné mluvčí BIS Jan Šubert zdůraznil, že nikdo neví, kdo je pořizovatelem přepisu odposlechů, které zveřejnila Mladá Fronta Dnes. „Nevíme, že to jsou odposlechy, které by unikly z BIS, i když se ostatní vyjadřují kategoricky.“ Jak připomněl, případ vyšetřuje komise BIS, která postupuje podle trestního řádu. „A v této fázi, kdy vyšetřování probíhá, může informace podávat výhradně státní zástupce.“

K páteční informaci internetových stránek týdeníku Euro Šubert poznamenal, že vyvolala mimořádný rozruch. „Tato informace pracovala s manipulací a výsledkem byly lež. Na schůzce, o které časopis informuje, se nestalo nic, co by bylo proti zákonným zájmům BIS nebo proti bezpečnostním a ekonomickým zájmům státu.“

Zachované spisy | Foto: Jiří Hošek

„Nemáme vůbec žádnou informaci o tom, že by došlo k porušení zákona, že by někdo z našich lidí pracoval ve svůj prospěch nebove prospěch jiných lidí,“ zdůraznil Jan Šubert a připomněl, že konkrétnější informace o schůzce je ředitel BIS připraven sdělit parlamentní komisi pro kontrolu BIS.

Člen sněmovní stálé komise pro kontrolu BIS, sociální demokrat František Bublan poznamenal, že komisi bude zajímat únik informací z první kauzy. "Trváme na tom, aby se to vyšetřilo."

Za zásadní věc označil zjištění, co se s poznatky, které BIS získala, tehdy stalo, jestli to dostala tehdejší vláda, jestli se udělal nějaká opatření. „Protože, jestliže to vylezlo po šesti nebo pěti letech a zjistíme, že vliv kmotrů je stále stejný a nic se nezměnilo, tak se můžeme ptát, na co poznatky byly,“ zdůraznil František Bublan.

V reakci na zveřejněné odposlechy v kauze Bém - Janoušek chce ČSSD prosadit větší kontrolu českých tajných služeb. Tajné služby by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky měla kontrolovat jednak parlamentní komise, jednak Rada pro zpravodajské služby volená sněmovnou, Senátem a vládou. Spíše institucionální tvorbu takového orgánu by přivítal Marek Benda z ODS. Volitelnost by podle něho byla předmětem politického boje.

Milan Kopp, směna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme