Langer a Bublan se přeli o evidenci policistů

Česká policie nevede evidenci policistů, kteří pracovali u komunistické Státní bezpečnosti. V parlamentu to řekl ministr vnitra František Bublan. Reagoval tak na interpelaci stínového ministra vnitra za ODS Ivana Langera. To, že seznam někdejších "estébáků" neexistuje, považuje Langer za hrubou chybu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové policejní vozy Škoda Fabia combi. | Foto: Jan Rosenauer

Ministr Bublan by ale existenci takového seznamu považoval za nemorální. Policisté podle něj prošli prověrkami a za tu doby prokázali svoji profesionalitu. "Pokud někdo prošel prověrkou, tak je rovnoprávný s těmi ostatními. Samozřejmě nemůže zastávat nějaké vysoké místo, to je omezeno, ale může sloužit třeba u dopravní policie nebo kdekoli jinde."

Ivan Langer Radiožurnálu řekl, že ho Bublanova odpověď zaskočila. "Že se žádná evidence nevede, že neví, kolik bývalých estébáků v řadách policie působí, a tudíž bude mít i nárok na výsluhy podle nového služebního zákona."

Ministr vnitra dodal, že u policie dnes slouží zhruba desítky lidí, kteří byli příslušníky Státní bezpečnosti.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme