Langer: Pecina překračuje mandát vlády, zasáhnout by měl premiér

Místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer znovu ostře kritizoval kroky svého nástupce v současné úřednické vládě. Martin Pecina podle něho jmenováním Jiřího Komorouse na post svého prvního náměstka porušil lustrační zákon a snížením počtu tabulkových míst o dva tisíce policistů prý připravil policii zhruba o jednu miliardu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Zdroj: ČTK

Langer dál svému nástupci vyčítá, že při odvolávání vysokých policejních i ministerských úředníků a rušení projektů, které byly součástí reformy policie, nepostupuje v rámci mandátu, podle kterého byl do vlády jako kandidát ČSSD jmenován.

Situaci by podle Langera měl řešit premiér Jan Fischer. Pecinovo působení v resortu si prý žádá nepoměrně silnější reakci, než byla výtka adresovaná ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové. Fischer ministryni v dopise odeslaném koncem července vyčítal personální změny, které udělala.

Langer: Fischer nemůže nečinně přihlížet čistce

"Věřím, že pan premiér nezůstane nečinný a lhostejný. Pokud vytkl ministryni spravedlnosti dvě personální změny s odkazem na to, že jdou nad rámec mandátu této vlády, potom nemůže nečinně přihlížet čistce, ke které dochází na ministerstvu vnitra," uvedl Langer.

Ministr Pecina ale všechna obvinění odmítá jako nesmysly. "Beru to jako nějaký předvolební pamflet pana exministra Langera. Mně je to vcelku jedno, co o mě pan Langer říká, zvláště když se jedná o věci, které jsou skutečně jednoduchým způsobem vyvratitelné, jako například snížení počtu policistů," reagoval ministr. Své kroky je prý ochoten Fischerovi vysvětlit.

Za dobu Pecinova působení byli odvoláni náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, prorektor Policejní akademie Jan Brázda, náměstek ministra pro ekonomiku Jiří Jirka, vrchní ředitel ekonomické sekce Karel Peška a ředitelka odboru strukturálních fondů Radka Soukupová. Pecina však tvrdí, že na odvolání některých z nich neměl pravomoc ani vliv.

Bublan: Langer ztratil vliv na ministerstvu

Podle bývalého ministra vnitra za ČSSD poslance Františka Bublana vyvolala Langrovu kritiku ztráta vlivu na ministerstvu. Vyplývá to prý z jeho poslední schůzky s policejními a ministerskými špičkami před odchodem z funkce.

"Doslova řekl, že se v listopadu vrátí a kdo mu nebude do té doby loajální, tak tomu podřízne krk. Já vím, že je to velmi expresivní vyjádření, ale vyvolalo to určitý strach a obavu. Celé to svědčí o tom, že si tam chtěl ponechat svůj vliv," řekl Bublan.

Podle Bublana Langera právě proto nejvíce rozčílilo odvolání náměstka Houby "Protože to byl doslova jeho člověk. A když ten vliv nyní ztrácí a ztrácí určitý kontakt s vnitrem, tak z toho vyplývají jeho prohlášení a osočování ministerstva,"dodal Bublan.

Přečtěte si také:
Ministerstvo vnitra a policejní prezídium čelí kritice občanských demokratů
Nebudu krátit rozpočet policie, říká ministr Pecina
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme