Langer: Počet odposlechů loni oproti roku 2006 klesl o 30 procent

V Česku bylo loni o třetinu méně odposlechů než rok předtím. Prezidenta Václava Klause o tom informoval ministr vnitra Ivan Langer. Za snížením počtu odposlechů vidí ministr jejich důslednější kontrolu. Langer vyzdvihl i roli prezidenta Klause, který dříve před nadužíváním odposlechů varoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování | Foto: Comstock Images

"Situace, kdy prezident republiky upozorní na to, jak vážný zásah do soukromí občanů odposlech je, že neexistuje důsledná analýza a kontrola, je přesně ten vyvolávací moment, kdy si každý musí uvědomit, že vedle práva má také odpovědnost. Že každý, kdo zasahuje takto do soukromí občanů, musí počítat s tím, že ponese odpovědnost v situaci, kdy se jedná o nedůvodný zásah," uvedl Langer.

Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana z ČSSD ale není počet odposlechů tak směrodatný: "Já si myslím, že směrodatné je to, aby klesala kriminalita. Protože počet odposlechů by se měl trošku odvíjet od toho, jak ty odposlechy potřebujeme - jak vysoká je kriminalita, jak vysoká je zločinnost, jak nám tady řádí organizovaný zločin, dealeři drog a podobně. Takže já bych se toho čísla tak moc nedržel, ale hlavně bych se díval na tu výslednost policie. Nikoliv na to, jak klesají odposlechy."

Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme