Langšádlová: Problémy v resortech ministrů Dobeše a Drábka jsou odlišné

Sociální demokraté chtějí dnešní den ve sněmovně využít i k probrání dvou témat, která v posledních týdnech rezonují českým veřejným prostorem. Problémy spojené s přechodem na nový systém sociálních dávek a čerpání peněz z evropských fondů chtěla opozice dokonce zařadit na program mimořádných schůzí sněmovny. Zástupci koalice to ale odmítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Langšádlová (TOP 09)

Helena Langšádlová (TOP 09) | Foto: Filip Jandourek

Podle Jana Hamáčka, místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD, se opozice k požadavku na mimořádné schůze odhodlala proto, že je obecně známo, že ministři na běžné interpelace nechodí. Navíc vidí problém jako natolik závažný, že standardní parlamentní postup nestačí.

„Je to ze strany opozice jediná šance, jak na tento problém upozornit. Z naší strany je to takový akt zoufalství,“ vysvětluje Jan Hamáček a dodává, že na problémy upozorňuje jeho strana dlouhodobě.

Mimořádná schůze sněmovny však podle Heleny Langšádlové, místopředsedkyně TOP 09, ani jednu z velmi závažných situací nevyřeší. Nicméně přiznává, že si je strana vědoma vážnosti a neudržitelnosti situace zejména na ministerstvu školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém vyplácení dávek a pozastavených eurodotacích diskutovali v Ozvěnách dne místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Hamáček

Helena Langšádlová zároveň doplňuje, že je třeba rozlišovat mezi oběma situacemi i ministry, kteří jsou za ně zodpovědní. Zatímco reformu v resortu ministra Jaromíra Drábka vloni poslanecká sněmovna schválila a vláda za ní stojí, problém v resortu ministra Josefa Dobeše jde proti politice této vlády, která hovoří o transparentním využívání prostředků.

„V případě pana ministra školství, tu situaci opravdu považuji za vážnější, protože prostředky z Evropské unie jsou omezeny. Zdá se, že v příštím finančním období budou nižší. A my si opravdu nemůžeme dovolit s nimi mrhat,“ říká Helena Langšádlová.

Nedostatky ve vyplácení sociálních dávek jsou tak podle Langšádlové důsledkem přechodu na nový systém, který však výhledově a dlouhodobě nejen zlepší jejich administraci, ale navíc státu ušetří téměř jednu miliardu korun.

Jan Hamáček si ale myslí, že přechod na nový systém nebyl dobře připraven, vyžádal si mimořádné a nadstandardní nasazení úředníků a současné komplikace jsou tak důsledkem nedostatečně připravenosti.

„Je smutné, že ti, kteří jsou za tento skandál odpovědni, jsou právě ti, kteří v loňském roce dostali mnohasettisícové odměny,“ dodává Jan Hamáček.

ČSSD tedy kategoricky požadují odstoupení ministrů Jaromíra Drábka i Josefa Dobeše.

„Máme za to, že za manažerská selhání je potřeba, aby ti lidé nesli odpovědnost,“ říká Jan Hamáček a pokračuje: „U ministra Dobeše jsou to desítky miliard korun ohroženy. Tam si myslím, že je to naprosto jasné, a premiér Nečas by měl konat. To samé platí i pro pana ministra Drábka.“

Postoj TOP 09 k odvolání ministra Dobeše bude ještě předmětem dalších koaličních jednání, za ministrem Drábkem a reformami, které schválil parlament, však stojí i nadále.

Petr Pospíšil, Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme