Na lanovku ve skicentru Buková hora spadl strom. Záchranáři sundali všechny lyžaře, pomohly i vrtulníky

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Kvůli tomu na lanovce uvízlo asi 71 lyžařů včetně dětí. Horská služba a hasiči už je všechny dostali do bezpečí. Radiožurnálu to potvrdil to náčelník tamní horské služby Josef Hepnar. Nikdo nebyl zraněný nebo podchlazený. Evakuace lyžařů byla ukončena v 16:17, uvedli hasiči. Poslední lidé tak na sedačkách i ve výši několika metrů strávili kolem tří hodin.

Video Verneřice (Aktualizováno: 18:36 17. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník Horské služby z Orlických hor Josef Hepnar uvedl, že záchranu neprovázely žádné komplikace.

Záchranná akce začala kolem 14.00. Týmy tvořili hasiči, kteří mají lezecký výcvik. Jednotky přijely z Králík, Šumperka nebo Olomouce. Horští záchranáři byli z Čenkovic, Jeseníků a Říček v Orlických horách.

Do Červené Vody v Orlických horách přiletěly dva vrtulníky z Brna a Prahy, záchranáři měli rolby a skútry, uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

Jde o minuty

„Záchranáři vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení. Lidé budou postupně promrzlí. Záchrana tedy nebude končit tím, že lyžaře spustíme z lanovky na zem,“ uvedla krátce po zahájení zásahu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Před jednou hodinou odpolední jsme přijali oznámení o pádu stromu na lanovou dráhu ve ski areálu Buková hora,“ uvedli policisté ve 13.30 na twitteru. „Lyžařské středisko je v současné době mimo provoz a uvízlí lyžaři na lanovce budou evakuováni do bezpečí,“ dodali.

K lanové dráze vedoucí z Mlýnického Dvora na Bukovou horu zamířily jednotky hasičů. „Lano se nepodařilo obsluze zpět nahodit. Zahájena byla evakuace všech osob ze sedačkové lanovky. Na pomoc k Bukové Hoře byl povolán vrtulník,“ informovali dříve na twiteru hasiči Pardubického kraje.

Strom spadl na čtyřsedačkovou lanovku na Červené vodě, která podle stránek areálu měří 1688 metrů a dle areálu jde o nejrychlejší a nejdelší lanovou dráhu Orlických hor.

ČTK, , och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme