Na lanovku ve skicentru Buková hora spadl strom. Záchranáři sundali všechny lyžaře, pomohly i vrtulníky

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Kvůli tomu na lanovce uvízlo asi 71 lyžařů včetně dětí. Horská služba a hasiči už je všechny dostali do bezpečí. Radiožurnálu to potvrdil to náčelník tamní horské služby Josef Hepnar. Nikdo nebyl zraněný nebo podchlazený. Evakuace lyžařů byla ukončena v 16:17, uvedli hasiči. Poslední lidé tak na sedačkách i ve výši několika metrů strávili kolem tří hodin.

Video Verneřice (Aktualizováno: 18:36 17. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník Horské služby z Orlických hor Josef Hepnar uvedl, že záchranu neprovázely žádné komplikace.

Záchranná akce začala kolem 14.00. Týmy tvořili hasiči, kteří mají lezecký výcvik. Jednotky přijely z Králík, Šumperka nebo Olomouce. Horští záchranáři byli z Čenkovic, Jeseníků a Říček v Orlických horách.

Do Červené Vody v Orlických horách přiletěly dva vrtulníky z Brna a Prahy, záchranáři měli rolby a skútry, uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

Jde o minuty

„Záchranáři vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení. Lidé budou postupně promrzlí. Záchrana tedy nebude končit tím, že lyžaře spustíme z lanovky na zem,“ uvedla krátce po zahájení zásahu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Před jednou hodinou odpolední jsme přijali oznámení o pádu stromu na lanovou dráhu ve ski areálu Buková hora,“ uvedli policisté ve 13.30 na twitteru. „Lyžařské středisko je v současné době mimo provoz a uvízlí lyžaři na lanovce budou evakuováni do bezpečí,“ dodali.

K lanové dráze vedoucí z Mlýnického Dvora na Bukovou horu zamířily jednotky hasičů. „Lano se nepodařilo obsluze zpět nahodit. Zahájena byla evakuace všech osob ze sedačkové lanovky. Na pomoc k Bukové Hoře byl povolán vrtulník,“ informovali dříve na twiteru hasiči Pardubického kraje.

Strom spadl na čtyřsedačkovou lanovku na Červené vodě, která podle stránek areálu měří 1688 metrů a dle areálu jde o nejrychlejší a nejdelší lanovou dráhu Orlických hor.

ČTK, Monika Vosáhlová, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme