Lanovka v Červené Vodě je po pádu stromu opravená, provoz zahájí v sobotu

Od sobotních osmi hodin zahájí provoz čtyřsedačková lanovka v Červené Vodě na Orlickoústecku, na kterou ve čtvrtek spadl strom. Lanovka je opravená a schopná provozu, řekl Pavel Procházka ze skicentra. Provozovatel celou trasu lanové dráhy zkontroloval, lesníci pokáceli potenciálně nebezpečné stromy.

Červená Voda (Orlickoústecko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled ze sjezdovky směrem k masivu Králického Sněžníku ve skiaerálu Buková hora v Červené Vodě na Ústeckoorlicku.

Pohled ze sjezdovky směrem k masivu Králického Sněžníku ve skiaerálu Buková hora v Červené Vodě na Ústeckoorlicku. | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Máme hotové veškeré revize, kontroly. Byla tady odborná firma i revizní technici, kteří vše zkontrolovali, provedli všechny zkoušky, můžeme v sobotu spustit provoz,“ řekl Procházka. „Provedli jsme všechny opravy nutné k plnohodnotnému provozu lanové dráhy včetně odstranění potenciálně rizikových stromů,“ uvedl v pátek vpodvečer lyžařský areál na svém webu.

Na lanovku ve skicentru Buková hora spadl strom. Záchranáři sundali všechny lyžaře, pomohly i vrtulníky

Číst článek

Kontrolu, zda lze lanovku spustit, musel podle drážního úřadu provést odborník akreditovaný drážní institucí, což Procházka potvrdil.

Záchranná akce

Na lanovou dráhu dlouhou 1688 metrů spadl ve čtvrtek hodinu po poledni strom. Stalo se to zhruba v polovině její trasy. Bezpečnostní systém ihned zastavil provoz. Na lanovce v tu chvíli uvázlo 71 lyžařů. Někteří tam strávili tři hodiny, než je záchranáři dostali dolů.

Pracovníci skicentra v pátek celou lanovku projeli v opravářské kleci a zkontrolovali ji. „Zkontrolovali jsme lano, je naprosto v pořádku, zkontrolovali jsme celý systém, je v pořádku,“ řekl Petr Toman ze skicentra. Opraváři sňali také sedačku, kterou strom lehce poškodil.

První sníh v Česku. V Krkonoších klesly teploty pod nulu, vítr zastavil lanovku na Sněžku

Číst článek

Bezpečnostní systém

Vyměnili i prvek, který lanovku z bezpečnostních důvodů zastavil. Kdykoliv se lano vyhne ze své trajektorie, v tomto případě po pádu stromu, lanovka se vypne. „Je to taková plomba, která se prolomí, komponent jsme vyměnili. Seřizovali jsme také kolesa, kde lano běží,“ řekl Toman.

Před každodenním zahájením provozu pro veřejnost pracovníci skiareálu lankovku a její okolí zkontrolují, řekl Procházka. „Na stromech je velká tíha sněhu, jak byly teploty nad nulou, sníh ztěžknul, což způsobuje pád stromů,“ vysvětlil.

Pád stromu prošetřuje Drážní inspekce i policie, ta zatím nestanovila žádnou právní kvalifikaci. Drážní úřad zvažuje, že provede ve skicentru kontrolu. Procházka ji očekává. „Jezdí pravidelně po skiareálech, kontrola vychází tak jednou za pět let. Sledují, jestli děláme všechno správně,“ řekl Procházka.

Odstávka lanovky areál nezastavila, v provozu byla lanovka na čenkovické straně a dětský park a v sobotu skicentrum otevře nový snowpark.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme