Lanovka na Sněžku i obchodní centrum v Olomouci uspěly v soutěži Stavba roku

Česko zná pět architektonicky i stavebně nejzdařilejších staveb letošního roku. Odborná porota ocenila titulem Stavba roku třeba novou lanovku na Sněžku, technologický institut v Brně nebo obchodní centrum Šantovka v Olomouci. Zaujal také rodinný dům v pražských Nebušicích a Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka na Sněžku | Foto: Stavba roku

Právě Letecké muzeum se nejvíce líbilo ministru kultury Danielu Hermanovi. „Je to velmi zajímavé propojení praktického momentu, kdy muzeum umožňuje lidem, aby se s letadly opravdu seznámili. A je to i architektonicky velmi zajímavé,“ míní.

Oceněné stavby jsou velmi rozdílné, práce odborné poroty proto vůbec nebyla jednoduchá. Letos porotci vybírali z 64 přihlášených staveb, 15 z nich potom postoupilo do finále.

Stavba roku 2014 | Foto: Český rozhlas

„Kritéria jsou daná podmínkami soutěže – kvalita architektonického návrhu, kvalita stavebního provedení, ekonomická uměřenost a hodnota investorského návrhu, aby to nebyla hloupá stavba – nebo stavba kvalitní, ale pro hloupý účel nebo na hloupém místě,“ popisuje předsedkyně poroty Radomíra Sedláková, podle čeho se jednotlivé stavby hodnotí.

„Samozřejmě nás zajímá i to, jak je stavba přijímána veřejností a jak funguje,“ upozorňuje Sedláková.

Dnes se udělovala také cena veřejnosti. Lidé v internetovém hlasování nejvíce ocenili nové Vědecké a technologické centrum v Ostravě-Vítkovicích. To se sice odborné porotě také líbilo a postoupilo do nejužší nominace, v samotné hlavní soutěži ale nebodovalo.

Vědecké a technologické centrum v Ostravě (Science and Technology Centrum) | Foto: Stavba roku

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme