Lanovka na Sněžku pro veřejnost skončila. Turisté se svezou až v březnu 2014

Stovky turistů se dnes přišli do Pece pod Sněžkou rozloučit se starou lanovkou na nejvyšší vrchol České republiky. Od letošního dubna se turisté mohli svést jen do mezistanice na Růžovou horu, protože na horním úseku už se pracuje na lanovce nové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedačková lanová dráha vedoucí z Pece pod Sněžkou na Trutnovsku přes Růžovou horu na Sněžku | Zdroj: ČTK

Zájem turistů byl opravdu velký. Někteří přijeli třeba až z Brna, z Kladna. Někteří se dokonce dnes poprvé a naposledy svezli starou lanovkou.

Lanovka dnes jezdila po půlhodinách. Odpoledne svítilo slunce a bylo teplo. Krakonoš se s 63letou veteránkou rozloučil báječně.

Lanovka na Sněžku měla původně sloužit pouhých 17 let. Nasluhovala tedy čtyřnásobně. Za dobu své existence svezla na sedm milionů turistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eliška Pilařová mluví o rozloučení turistů s lanovkou na Sněžku na Radiožurnálu

Naposled se lanovka rozjela v 19 hodin nahoru i dolů z Růžové hory. Svezli e i někteří zastupitelé Pece pod Sněžkou.

Lanovka se zastavila jenom pro turisty. Ještě zhruba 14 dní bude sloužit stavbařům. Pak už se urychleně začne s rozebíráním spodního prvního úseku, ale stará spodní stanice zůstane. Město Pec zde chce zřídit malé muzeum. Pohon a některé sedačky ale přijdou do pražského Národního technického muzea.

Turisté budou chodit na Sněžku pěšky až do března 2014.

Eliška Pilařová, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme