Začala uzavírka pražského lanového mostu. Technici testují jeho stav i pomocí budiče vibrací

Pražská Technická správa komunikací v sobotu v 11.30 kvůli diagnostickým testům uzavřela lanový most na Jižní spojce. Dopravní omezení bude platit do nedělních 14.00. Problémy kvůli ucpaným objízdným trasám mají autobusy městské hromadné dopravy. Na Zahradním Městě a v Hostivaři nabírají některé spoje až 40 minut zpoždění, uvádí dopravní podnik na svém webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most je dlouhodobě ve špatném stavu | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Most je dlouhodobě ve špatném stavu. Proto zde byl už 2. července sveden provoz pouze do dvou jízdních pruhů, když pražská Technická správa komunikací zahájila diagnostiku lan mostu.

Uzavírání mostu podle technické správy nedoprovázely žádné problémy. Na místě pomáhala policie a strážníci, kteří společně dohlížejí na dopravní situaci.

Uzavření mostu si vyžádaly statické a dynamické zatěžovací zkoušky. Technická správa na most umístila budič vibrací, tedy přístroj, který do něj vysílá vibrace. Chování mostu sledují odborníci.

⚠️ Provoz autobusů v oblasti Zahradního Města a Hostivaře je značně omezen. Linky 101, 138, 154, 177, 181, 183 a X26 jsou z důvodu uzavření lanového mostu na Jižní spojce a silné automobilové dopravy opožděny až o 40 minut.

14:08 – 03. 08. 2019

8

Nákladní vozidla

V sobotu v podvečer pak na most najede 16 nákladních vozidel, jejichž pomocí správa provede zátěžový test. Most bude zatížen 500 tunami. Odborníci zároveň kontrolují, v jakém stavu jsou lana. Pokud se ukáže, že nejsou v dobrém stavu, budou vyměněna.

Most tvoří devět polí, z nichž čtyři byly změřeny a prozkoumány na konci července. Pro oba směry je most na jedné konstrukci, proto jej nelze zkoumat po částech a musí být uzavřen celý. Jde o druhou kompletní uzavírku, první byla o víkendu před dvěma týdny.

Při uzavírce nebudou silničáři dělat pouze testy, ale zároveň provedou běžnou údržbu. Opraví mimo jiné spáry na silnici.

Nové jméno?

Technická správa komunikací hledá pro most jméno, lanový se mu říká lidově. Oficiální název totiž zní Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Lidé mohou na facebooku technické správy vybírat z názvů Lanový a Vršovický.

Lanový most je jedním z mladších pražských mostů, zprovozněn byl v roce 1997. V roce 2008 pracovníci technické správy odhalili závažné poškození, kvůli kterému nejprve na most nesměly nákladní vozy nad šest tun, poté byl po několik dní uzavřen pro veškerou dopravu.

Tehdy se tvořily dlouhé kolony, komplikace způsobovala zejména nákladní doprava, která využívá Jižní spojku místo nedokončené části Pražského okruhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme