V Lanškrouně evakuovali zimní stadion kvůli oxidu uhelnatému, jeden z hokejistů zkolaboval

Na zimním stadionu v Lanškrouně se v neděli večer zřejmě kvůli spalinám z rolby zvýšila koncentrace oxidu uhelnatého a muselo být evakuováno na 250 lidí. Brankář jednoho z týmů při hokejovém zápasu dokonce zkolaboval. Několik dalších lidí si stěžovalo na nevolnost, ale pomoc záchranné služby odmítli. O otravě plynem informovala mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Lanškroun Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: František Kuna | Zdroj: Český rozhlas

Přivolaní hasiči na ledové ploše naměřili koncentraci oxidu uhelnatého 60 ppm, přičemž jednotka ppm (neboli parts per million) vyjadřuje miliontiny celku. U oxidu uhelnatého je hladina překračující 150 až 220 ppm již životu nebezpečná.

Ve skladu naměřili hasiči kolem 80 až 100 ppm a ve strojovně rolby na propan-butan naměřili 130 ppm.

„Pravděpodobně se mohlo jednat o spaliny z rolby. Příčiny budou zjišťovány,“ uvedla Horáková. Za nebezpečnou koncentraci oxidu uhelnatého se považuje překročení 100 ppm. Většina hlásičů oxidu uhelnatého spouští poplach již při 70 až 80 ppm.

Na zimním stadionu v Příbrami unikl čpavek. Osm lidí skončilo s příznaky intoxikace v nemocnici

Číst článek

Únik z rolby

K odvětrání haly hasiči nasadili přetlakovou ventilaci a bylo spuštěno i odvětrání haly. „Hala byla hasiči průběžně monitorována. Hasiči provedli závěrečné měření, kdy přístroje ukazovaly nulu. Hala byla následně pro veřejnost uzavřena a předána správci,“ řekla Horáková.

Otrava oxidem uhelnatým nastává po vdechnutí většího množství této látky. Prvními příznaky otravy jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. V případě otravy člověk kolabuje nedostatkem kyslíku. Vnitřně se udusí, jelikož se na krvinky místo kyslíku naváže oxid uhelnatý.

Případy zvýšených koncentrací oxidu uhelnatého na zimních stadionech nejsou ojedinělé. Letos v lednu bylo ze zimního stadionu v Hradci Králové evakuováno zhruba 100 lidí. Příčinou byla také technická závada na rolbě. Dvě osoby, které se plynu nadýchaly, ošetřila rychlá záchranná služba.

V prosinci 2016 hasiči a záchranáři v pražských Letňanech evakuovali kvůli úniku oxidu uhelnatého 230 lidí ze zimního stadionu Ice Arena. Všichni evakuovaní byli bez příznaků otravy, hala musela být odvětrána. Zdrojem úniku nebezpečného plynu byla opět rolba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme