Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Lesní správy Lány. Dříve ho vynechal kvůli kauze Balák

Kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu letos při prověrce hospodaření prezidentské kanceláře a Správy Pražského hradu zkontrolují i hospodaření Lesní správy Lány. Rozšíření už započaté kontroly na lánskou lesní správu v pondělí schválilo širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegium. Informoval o tom mluvčí úřadu Václav Kešner.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní správa Lány je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky, kromě obory se stará o přilehlé lesy i polnosti

Lesní správa Lány součástí kontroly původně nebyla, a to kvůli policejnímu vyšetřování (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

O zařazení kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu do letošního plánu rozhodlo vedení Nejvyššího kontrolního úřadu na konci ledna. Lesní správa Lány součástí kontroly původně nebyla, a to kvůli policejnímu vyšetřování.

V kauze Lesní správy Lány soud letos 24. března pravomocně odsoudil jejího šéfa Miloše Baláka ke třem letům vězení. Prezident Miloš Zeman ho vzápětí omilostnil. Baláka soud odsoudil k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

Vláda by mohla v reakci na milost Balákovi připravit Hrad o část peněz v rozpočtu, uvedl Jurečka

Číst článek

Kontrola hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu začala letos v únoru a skončit má v prosinci. Jejím cílem je prověřit, zda tyto organizace hospodařily se svěřeným majetkem státu a penězi z rozpočtu v souladu s předpisy, účelně a hospodárně.

Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu před měsícem na návrh bývalé viceprezidentky úřadu Zdeňky Horníkové doporučilo členu vedení úřadu Adolfu Beznoskovi, aby pro případné rozšíření kontroly připravil podklady.

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky pokrývá výdaje tří organizací. Jde o samotnou prezidentskou kancelář a dvě příspěvkové organizace, Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány. Pro letošní rok měla mít původně v rozpočtu 420 milionů korun. Kvůli škrtům v rozpočtu ale o část peněz přišla a nově má hospodařit s 398 miliony korun.

Jediná stránka a žádné zdůvodnění. Podívejte se na Zemanovu milost pro hradního úředníka Baláka

Číst článek

Původní rozpočet na loňský rok přidělil Kanceláři prezidenta republiky 422 milionů korun, nakonec hospodařila s výdaji 620 milionů, stojí v návrhu státního závěrečného účtu. Kancelář loni dostala do rozpočtu navíc 200 milionů korun kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19.

Peníze směřovaly z vládní rozpočtové rezervy Správě Pražského hradu, kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí způsobených šířením koronaviru.

„V důsledku více než půlročního uzavření areálu Pražského hradu došlo k úplnému zastavení výnosů plynoucích z turistického ruchu, z pořádání společenských akcí i jiných a k zásadnímu propadu příjmů z pronájmů nemovitých prostor,“ řekl tehdy poslancům z rozpočtového výboru kancléř Vratislav Mynář.

Na investice šlo loni z hradního rozpočtu téměř 41 milionů, zbylých 579 milionů korun byly běžné výdaje. Na platy a ostatní související platby šlo zhruba 73 milionů korun. Lesní správa Lány dostala loni podle závěrečného účtu na svůj provoz dotaci 42,7 milionu korun a 33 milionů na investice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme