Půjde šéf lánské obory k soudu? Žalobce v kauze, kde Mynář naléhal na ministra, ještě nerozhodl

Případ obviněného šéfa lánské obory Miloše Baláka se potáhne ještě několik měsíců. Baláka a manažera dodavatelské firmy navrhla policie kvůli stamiliónové zakázce na zpevnění vodní nádrže v sídle prezidenta obžalovat koncem léta. Pražské vrchní státní zastupitelství ale zatím odsouvá rozhodnutí, jestli pošle případ před soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nechybělo přitom mnoho a kauza se do této fáze vůbec nemusela dostat. Radiožurnál letos upozornil, že kancléř Vratislav Mynář údajně tlačil na exministra spravedlnosti za hnutí ANO Roberta Pelikána, aby do vyšetřování zasáhl v Balákův prospěch. Požadovanou stížnost pro porušení zákona ale tehdejší šéf justičního resortu nakonec nepodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kauze Lány se rozhodne až za pár měsíců. Více si poslechněte v reportáži Jakuba Troníčka

Detektivové uzavřeli vyšetřování v kauze Lesní správy Lány už v srpnu. Nicméně jejich návrh na podání obžaloby stále zůstává na stole dozorujícího státního zástupce Jiřího Pražáka.

„V předmětné trestní věci dosud nebylo o návrhu policejního orgánu na podání obžaloby rozhodnuto a takové rozhodnutí očekávám v řádu několika měsíců. Především s ohledem na moji vytíženost v jiných trestních věcech,“ řekl Radiožurnálu Pražák.

Kauza přitom mohla skončit už před dvěma lety. Pokud by totiž Pelikán Mynářovi vyhověl a jím navrženou stížnost podal, mohlo to v případě jejího úspěchu vést i k nepoužitelnosti zabavených důkazů. Lesní správa Lány totiž v dokumentu argumentovala, že policejní prohlídku měl povolit jiný soud, a tudíž že dokumenty z Lán zabavila policie nezákonně.

‚Bylo to dosti úporné‘

Pelikán letos v červnu Radiožurnálu řekl, že na něj hradní kancléř několikrát naléhal, a dokonce mu připravenou stížnost dal přímo do ruky. A následně se ho měl opakovaně ptát, jak s dokumentem naložil.

Policie navrhla obžalovat dva lidi a právnickou osobu za zmanipulování zakázky v kauze Lány

Číst článek

„Pan Mynář se mě na to tázal opakovaně. Většinou to funguje tak, že když už vás s tím někdo atakuje, tak se omezí na to, že vám něco předá, ale tady to bylo dosti úporné,“ popsal tehdy Pelikán.

Na otázky Radiožurnálu Mynář neodpověděl. V červnovém prohlášení nicméně uvedl, že pro něj coby statutárního zástupce kanceláře prezidenta bylo povinností stížnost iniciovat. Tvrdí, že ji podal jeho právník na podatelnu.

Balák dlouhodobě jakékoliv pochybení odmítá, v případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme