Šéf lánské obory byl obžalován za zmanipulování stavební zakázky. Mynář ho nechává ve funkci

Ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka obžalovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze za zmanipulování stavební zakázky v sídle prezidenta. Informaci přinesl server Aktuálně.cz, stejnou informaci získal i Radiožurnál. Balák prozatím ve své funkci zůstává, hradní kancléř Vratislav Mynář se odvolává na presumpci neviny a odmítá ho odvolat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák byl obžalován u soudu za milionové manipulace | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Balák se bude před soudem zpovídat z manipulace zakázky na druhou etapu zpevnění břehu nádrže Klíčava v roce 2017 a 2018, čímž měl hradní kancelář připravit o miliony. Dle kancléře Vratislava Mynáře, který Baláka do funkce šéfa lánských lesů sám dosadil a v minulosti pro něj také lobboval u poslanců za uvolnění dalších finančních prostředků, ale byly rozsáhlé stavební práce nutné. Balák trvá na tom, že nic neprovedl a jde o nepravdivé konstrukce.

Mynář odmítá spekulace o podílu na Kuberově smrti. Po novinářích chce omluvu

Číst článek

Jak připomíná server Aktuálně.cz, záznamy odposlechů odhalily, jak manažer vítězné firmy uvádí, že lesní správa mu zakázku ušila na míru a velkou část rozpočtu ani nemusí využít. Zakázku na dozor stavby následně dostal Mynářův známý z Osvětiman.

Detektivové uzavřeli vyšetřování v kauze Lesní správy Lány už loni v srpnu. Samotná žaloba ze strany vrchních žalobců Lenky Bradáčové přišla až ve středu. „Dnes byla věc čerstvě podána. Ještě nebyla přidělena konkrétnímu senátu,“ potvrdil serveru mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka. Detaily žaloby soud odmítl komentovat.

Společně s Balákem se bude podle zdrojů Aktuálně.cz u soudu zpovídat také kladenská firma Energie - stavební a báňská, včetně jejího manažera Libora Tkadlece.

Nechybělo přitom mnoho a kauza se do této fáze vůbec nemusela dostat. Radiožurnál letos upozornil, že kancléř Vratislav Mynář údajně tlačil na exministra spravedlnosti za hnutí ANO Roberta Pelikána, aby do vyšetřování zasáhl v Balákův prospěch. Požadovanou stížnost pro porušení zákona ale tehdejší šéf justičního resortu nakonec nepodal.

Mynář s Balákem podle policistů původně plánovali za zpevňování břehů nádrže až tři čtvrtě miliardy korun. Po zásahu policie Hrad zkolaudoval první dvě etapy.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme