Láska k autům, vysvětluje Zeman Krulišovu jízdu. Policie nemá vozit papaláše, říká poslanec

Policie má supersportovní vůz používat na potírání přestupků a nikoli z "frajeřiny". Myslí si to poslanec a člen výboru pro bezpečnost Bronislav Schwarz (ANO). Podle něj je problém už to, že policie takto rychlým autem disponovala. V pondělí večer se v něm vyboural policista spolu se zástupcem šéfa hradního protokolu Vladimírem Krulišem. Ten se coby civilista dostal podle prezidenta Miloše Zemana do vozu kvůli "lásce k rychlým autům".

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman před Fakultní nemocnicí v Brně, kde navštívil zraněného zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše, který havaroval v noci na 30. května v policejním voze BMW i8. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš se policejním autem BMW i8 chtěl svézt kvůli „lásce ke sportovním vozům". Na tiskové konferenci po návštěvě jižní Moravy to prohlásil prezident Miloš Zeman.

„Právě proto, že dovedu u mladých lidí pochopit lásku k rychlým sportovním automobilům, tak bych byl tolerantní. Já prostě (takovou) velkou lásku necítím," odpověděl prezident na otázku, jak se zástupce protokolu Kruliš dostal do policejního vozu. Tam jako civilista neměl co dělat: policie nesmí ve služebních vozech civilisty bezdůvodně převážet (viz box vpravo Co říká zákon o policii).

Co říká zákon o policii

„V dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů."

„Pokud tam ten policista byl a stala se nešťastná náhoda, to je mozková mrtvice, no tak každý z nás někdy zemře. Pan Kruliš nezemřel, i když mu hrozilo ochrnutí. A pokud jde o toho řidiče, on je pořád ještě v umělém spánku a doufejme, že se z toho dostane," doplnila hlava státu s tím, že policista se podrobil dlouhé operaci.

Jak popsal server iROZHLAS.cz, projížďku speciálním sportovním vozem měl zařídit sám šéf jihomoravské policie Leoš Tržil. S Krulišem se podle náměstkyně Taťány Malé (ANO) potkali na slavnostní prezidentské večeři v hotelu International (celou rekonstrukci si přečtěte ZDE).

Vůz BMW i8 v policejních barvách. | Foto: Policie.cz

Ředitel Tržil ale na dotaz serveru iROZHLAS.cz, jestli z večeře odešel spolu s Krulišem, neodpověděl. „Kruliš odešel z večeře s prezidentem v souladu s protokolem," napsal pouze v sms zprávě.

„Vozit papaláše"

Případ nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, která by také měla odpovědět na otázku, kdo Krulišovu jízdy v policejním voze skutečně povolil. Podle poslance a bývalého šéfa městské policie v Mostě Bronislava Schwarze (ANO) je problematické už i to, že policie supersportovním autem vůbec disponovala.

„U policie by taková vozidla být neměla, neměla by dělat ukázky se supersportem. Policisté potřebují úplně něco jiného, zázemí, dobré velitele, jistotu práce, potřebují pochvalu za dobře odvedenou práci, techniku, která jim vydrží. Ale ne jeden supersport, kterým budou vozit papaláše," myslí si i jako člen poslaneckého výboru pro bezpečnost.

Schwarz prozatím nechtěl spekulovat o tom, kdo by měl za incident, kdy navzdory zákonu seděl v policejním voze civilista, převzít odpovědnost.

„Řeší to inspekce, ta to prověří. Policejní prezident by měl říct, že vůz vrátí a už nikdy takové auto, které moc neslouží lidem, brát nebudou. Je spíš - v uvozovkách - z frajeřiny pro policii," myslí si Schwarz. Podle jeho mínění nejsou ani policisté natolik proškoleni, aby mohli takto rychlá auta ovládat.

Policie ani vyšetřující generální inspekce odmítají k incidentu sdělit bližší informace. K nehodě došlo v pondělí zhruba v deset hodin večer, o čtrnáct minut později byli na místě záchranáři. Ty podle vyjádření mluvčí Hedviky Kropáčkové na místo přivolal spolujezdec, jímž měl být právě Kruliš.

Zeman potvrdil, že Kruliš jel ve zničeném policejním speciálu. Má zlomené dva obratle, řekl

Číst článek

Toho hlava státu po incidentu navštívila v nemocnici, podle Zemana má zlomené dva obratle. „Jeho zdravotní stav není snadný, protože dokonce hrozilo nebezpečí, že bude mít narušenou míchu a tedy ochromené nohy. Nakonec se ukázalo, že má zlomené dva obratle a i to mu připraví dobré dva měsíce rehabilitací," řekl Zeman v rozhovoru s brněnskou redaktorkou Českého rozhlasu. Vážně zraněný policista je zase podle Zemana v umělém spánku. Nemocnice informace nekomentuje. 

Hana Mazancová, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme