Latina by se mohla stát nepovinnou součástí státních maturit

Středoškoláci by mohli v příštích letech maturovat z latiny. O zařazení starého jazyka Římanů do státní maturity teď ve společném memorandu usiluje Asociace učitelů klasických jazyků. Latinu chce zařadit do výběru mezi volitelné a nepovinné předměty, kam dnes patří například občansko-společenský základ, biologie nebo dějepis.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Latinu studuje na středních školách stále méně žáků. Ještě před devíti lety to bylo zhruba patnáct tisíc středoškoláků, loni už o pět tisíc méně. Asociace učitelů klasických jazyků by chtěla tyto statistiky změnit. Žádá proto ministerstvo školství, aby byla latina součástí státní maturity a zlepšila se tak její prestiž.

Podle latináře Jakuba Žytka z pražského Gymnázia Arabská má latina hlubokou tradici v evropské společnosti a je základem pro moderní jazyky, neměla by se tedy ze školních lavic vytratit.

„V živých jazycích se přece jenom se slovem, textem a jazykem pracuje jinak než v latině. Latina jim umožňuje trochu lingvistický náhled. Žáci teď už třeba mají problém převádět větu z rodu činného do rodu trpného,“ uvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snaze Asociace učitelů klasických jazyků dostat latinu mezi maturitní předměty informuje reportérka Petra Benešová

„Česká republika padá v žebříčcích PISA a v čtenářské gramotnosti. Nepochybně to, že máme za deset let o polovinu méně studentů latiny, je znát, že oni tomu textu rozumějí méně,“ vysvětluje latinář.

Právě Žytek je v Asociaci učitelů klasických jazyků iniciátorem toho, aby se latina také stala součástí státní maturity. „Sepsali jsme takové memorandum, které jsme teď minulý týden na začátku roku rozeslali na různé instituce kulturní, vědecké, fakulty a podobně, právě s žádosti o podporu, abychom zkusili latinu trochu znovu podpořit a dostat ji do těch všeobecnějších struktur vzdělání,“ říká.

„Těžko si vzpomenu na jiný evropský jazyk, který by měl takovou zkušenost, mnohagenerační a tisíciletou. Zkušenost se v tom jazyku odráží. Není to jenom antika a Řím, ale je to i křesťanství, celý středověk, humanismus s návratem k antickému člověku, baroko,“ tvrdí Václav Marek z Ústavu řeckých a latinských studií Univerzity Karlovy.

Latina pomůže při učení cizích jazyků

Starověký jazyk by patřil mezi nepovinné předměty ve společné části zkoušky. Záleželo by tedy jen na studentech, jestli by si ho vybrali. Pro některé středoškoláky je ale už teď běžnou součástí výuky.

„Já jsem si latinu nevybrala, protože my ji máme povinnou na dva roky, jelikož jsme humanitní třída. Ale jsem určitě ráda, že ji mám, protože si myslím, že ji potřebuji nejenom k tomu, abych se mohla naučit i ty ostatní jazyky, protože určitě latina je základem všech ostatních jazyků, ale i mě baví v různých věcech, že například v literatuře se používají různé ty citáty latinské, kterým jsem třeba dřív nerozuměla, a teď už je chápu,“ říká studentka Dominika Hesounová z Gymnázia Arabská.

„Určitě mi pomáhá naučit se i ostatní jazyky. Myslím, že se mi bude hodit, protože bych chtěla studovat umění a tam mi bude latina užitečná,“ míní studentka.

Latina by měla být podle odborníků součástí společné části státní maturity. Zkouška by byla pouze písemná. Skládala by se ze čtyř částí – překladu krátkého textu, čtení s porozuměním v literárně-historickém kontextu, z gramatiky a obecně kulturního přehledu.

„Jako asociace bychom si chtěli pohlídat standardy té zkoušky, aby to odpovídalo našim požadavkům a aby pak i na to mohly třeba reagovat i vysoké školy,“ dodává Žytek.

Memorandum učitelské asociace má teď na stole ministerstvo školství. Podle Pavla Zeleného, ředitele ministerské organizace Cermat, která maturitu připravuje, bude záležet na penězích, jestli se nakonec latina do zkoušky zařadí. Úřad proto teď podrobně posoudí přínos latiny pro absolventy středních škol.

Petra Benešová, Kristina Winklerová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme