Laura Bushová na Pražském hradě a u Havlů

Závěr pondělního programu soukromé návštěvy manželky amerického prezidenta Laury Bushové v Praze patřil v pondělí večeři s prezidentem Václavem Havlem a s jeho ženou Dagmar. Romantická večeře při svíčkách a s pohledem na rozzařující se město do padající noci se konala v restauraci Nebozízek na pražském Petříně. Na večeři vyjeli hosté z prezidentova bydliště a ještě předtím si první dáma Spojených států prohlédla Pražský hrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Bushová a D. Havlová | Foto: Michal Kamaryt

Václav Havel s chotí Dagmar ukázali Lauře Bushové sídlo českých králů a prezidentů a první dáma Spojených států jim tlumočila pozdrav od svého manžela George Bushe, s nímž se český prezident uvidí 28. října během summitu NATO-Rusko v Římě.

"Pan prezident vzpomínal na své setkání s otcem současného prvního muže Ameriky, někdejším prezidentem Georgem Bushem," řekl po schůzce novinářům zástupce ředitele politického odboru Havlovy kanceláře Petr Buriánek.

Manželka amerického prezidenta George Bushe do Prahy přicestovala i s jednou ze svých dcer - Jennou - a početným doprovodem. Její návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, americké vyslanectví tají i místo jejího pobytu.

Ministr vnitra Stanislav Gross neupřesnil, jaká bezpečnostní opatření přijala česká strana. "Bezpečnostní opatření jsou přijata řekl bych spíše nastandardní než standardní a víc k tomu nechci asi komentovat."

Za ochranu prezidenta Spojených států a jeho rodinných příslušníků zodpovídá i na zahraničních cestách primárně americká tajná služba. Radiožurnálu to řekl šéf branně-bezpečnostního výboru sněmovny Petr Nečas. Na našem území vyžaduje samozřejmě americká strana součinnost s českou policií. Jak jsou jejich úkoly rozděleny? "Principiálně lze říci to, že ta bezprostřední osobní ochrana je zajišťována orgány Spojených států amerických a zajištění některých prostorů objektu a podobně, pokud nejsou výsostným územím Spojených států jako je například ambasáda nebo rezidence, jsou zajišťovány Policií České republiky."

Kvůli bezpečnostním opatřením se museli mírně uskrovnit turisté, kvůli návštěvě americké první dámy byla na Pražském hradě od 15:00 uzavřena katedrála svatého Víta a Starý královský palác a Královská zahrada.

Na setkání s českým prezidentem se Bushová těšila. Reportéři, kteří manželku amerického prezidenta po Evropě provázejí, prozradili, že Havlovi jako dárek veze vydání slavné hry Smutek sluší Elektře vlastnoručně podepsané autorem, již zesnulým dramatikem Eugenem O'Neilem. Havlovou má Bushová podle stejných zdrojů obdarovat zlatostříbrným náramkem.

Americká strana označuje návštěvu Bushové za ryze soukromou. Podle mluvčího hlavy státu Ladislava Špačka má ale právě to, že se takto neoficiálně rodiny státníků setkají, velký význam pro vzájemné vztahy a porozumění. "Ty vztahy jsou samozřejmě daleko vřelejší a promítá se to, jak vím ze zkušenosti, protože to sleduji léta, i v těch oficiálních politických vztazích. My jsme rádi, že paní Bushová bude mít první příležitost setkat se s manžely Havlovými už proto, že pana prezidenta čeká na podzim jeho poslední velká závěrečná cesta. Ta povede do Spojených států a samozřejmě potom jeho hostitelem bude opět Bush s chotí."

První dáma Spojených států Laura Bushová si ráno dala kávu se šéfem poslanecké sněmovny a ODS Václavem Klausem. Ten za ní přijel do rezidence amerického velvyslance Craiga Stapletona v pražské Bubenči. Klaus prohlásil, že spolu mluvili o předvolební situaci v České republice. Mluvčí amerického velvyslanectví Victoria Middletonová ke schůzce, která nebyla předem oznámena, nic neřekla.

O víkendu se Bushová zúčastnila Terezínské tryzny, byla na koncertu české pěvkyně Magdaleny Kožené na Pražském jaru a procházela se v pražském parku Stromovka. V úterý navštíví Laura Bushová sídlo Rádia Svobodná Evropa.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme