V Krkonoších spadly dvě laviny. Žena, kterou záchranáři našli, zemřela, další dva lidé utrpěli šok

Horští záchranáři po nedělním pádu laviny v Krkonoších našli pod sněhem jednu ženu, kterou přepravili do nemocnice. V noci na pondělí však zemřela. Další dva muži utrpěli šok. Na místě v době sesuvu bylo šest lidí, uvedla Horská služba ČR na twitteru.

Aktualizováno Špindlerův Mlýn (Aktualizováno: 9:21 15. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžka | Zdroj: Profimedia

Neštěstí se stalo na Mužských kamenech, hora je asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Ženu přepravil vrtulník do hradecké nemocnice, kde v noci na pondělí svým zraněním podlehla. Dva muži neutrpěli zranění, ale byli v šoku. Vrtulník s nimi odletěl do liberecké nemocnice.

Po vyproštění byla zahájena neodkladná resuscitace mladé ženy, ve které pokračoval tým letecké záchranné služby, který se dostal nahoru trochu s problémy kvůli horšícímu se počasí. Žena byla v kritickém stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, řekl mluvčí záchranné zdravotnické služby Ivo Novák.

Ženu v kritickém stavu lékaři na operačním sále nemocnice napojili na mimotělní oběh, řekl lékařský náměstek nemocnice Zdeněk Tušl. V pondělí mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor uvedl, že žena v noci na pondělí zemřela. 

Lavina se v neděli uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar, kde pomáhalo 60 až 70 členů české horské služby. Pod sněhem tam nikoho nenašli.

V Krkonoších je od soboty druhý stupeň lavinového nebezpečí, mezinárodní škála má pět stupňů. Laviny hrozí podle předpovědi i v pondělí. Na hřebenech hor je 60 až 110 centimetrů sněhu. Za 24 hodin ho napadlo deset centimetrů, pod ním je ledová krusta. Laviny z navátého sněhu se mohou vyskytovat na závětrných svazích nad pásmem lesa. Laviny z mokrého sněhu mohou být v polohách pod 1100 metrů nad mořem.

Lavinové neštěstí se stalo ve východních Krkonoších také 15. února. Lavina zasypala sedmnáctiletého skialpinistu, mladík zemřel, druhý čtyřicetiletý muž přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme