Lavina v Krkonoších zasypala muže. Záchranáři ho vrtulníkem přepravili do nemocnice

Lavina v Dlouhém dole v Krkonoších ve čtvrtek částečně zavalila jednačtyřicetiletého muže. Sám si dokázal zavolat pomoc, následně jej zachránili členové horské služby a zdravotničtí záchranáři s vrtulníkem. Informoval o tom mluvčí krajských zdravotnických záchranářů Ivo Novák. Lavina muže zasypala v místě Červenkovy mohyly. Koncem roku 2008 tam pod lavinou zahynula šestatřicetiletá skialpinistka.

Špindlerův Mlýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina (ilustrační foto) | Foto: Simon/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„Muž byl lavinou částečně zavalený. Ze sněhu mu koukala hlava a horní končetina. Byl značně podchlazený," popsal mluvčí krajských zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Vědci ze správy Krkonošského národního parku zkoumají vliv lavin na tamní přírodu

Číst článek

Ačkoliv muž nejevil známky zjevného poranění, vzhledem k podchlazení a mechanismu zavalení sněhem jej záchranáři vrtulníkem převezli na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

V Krkonoších nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš leží v průměru 100 až 120 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších je osmadvacetiletý skialpinista, na kterého spadla 5. února 2015, když sjížděl Malou Studniční jámu. Mrtvá skialpinistka z roku 2008 je předposlední obětí lavin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme