Zřícení trojské lávky je po třech letech u soudu. ‚Pro uzavření nebyly indicie,‘ hájí se Semecký

Soud v Praze 7 se v úterý začal věnovat případu zřícení trojské lávky, při němž utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na zdraví. Obžalobě z nedbalostního ohrožení čelí autor lávky Jiří Stránský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Hlavní město od nich požaduje zaplatit přes 8 milionů korun za odstranění zřícené konstrukce, pojišťovny téměř 2,5 milionu korun a přes 200 tisíc korun by měli dát dvěma zraněným.

Praha (Aktualizováno: 13:36 15. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lávka, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, se zřítila v prosinci 2017 | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

„Nejsem si vědom žádné nedbalosti ve své činnosti,“ vypověděl u Obvodního soudu pro Prahu 7 Semecký, který u Technické správy komunikací začal pracovat v roce 1963. „Po dobu mé funkce byla na předmětné lávce provedena řada prohlídek. Při zátěžových zkouškách nebyly zjištěny výrazné odchylky od projektovaného stavu,“ uvedl.

Stavba metra D začne nejdříve za půl roku. Pandemie prodloužila stavební a výběrová řízení

Číst článek

Semecký prý i tak urgoval a navrhoval výměnu celé lávky, ideálně do dvou let. Na přímou otázku ale taky řekl, že z žádných relevantních podkladů neměl informace pro to, aby musela být lávka uzavřená. „Pokud bych měl v ruce něco, co naznačuje, že je ji potřeba uzavřít, bylo mou povinností vyzvat příslušný orgán státní správy, aby lávku uzavřel nebo učinil příslušná opatření,“ řekl.

Už v roce 1985 už mimochodem TSK podle Semeckého lávku reklamovala kvůli trhlinám, kterými zatékalo do předpjaté konstrukce. Problém byl také s tím, že od uvedení lávky do provozu v roce 1985 byl vydaný zákaz sypat v zimě most solí. Podle obžaloby se ale sůl používala. Bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Semecký ale u soudu uvedl, že o tom nevěděl.

Lávka, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, se zřítila v prosinci 2017. Státní zástupce Šimon Vavrečka v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 7 vyjmenoval řadu zranění, které nehoda způsobila třem mužům narozeným v letech 1957, 1974 a 1983 a ženě s ročníkem narození 1954.

Nejhůře ze všech dopadla právě žena, kterou záchranáři převezli do nemocnice s krvácením do mozku a břicha, s trhlinami střev, zlomeninami čelisti, očnice, nosu, pánve, lopatky a stehenní kosti. Muži měli polámané kosti nebo obratle.

Špatné vyhodnocení

Obžaloba tvrdí, že projektování lávky i její konstrukci doprovázely chyby, které vedly k narušení ocelových lan korozí. Ke zřícení podle státního zástupce přispělo špatné vyhodnocení stavu lávky a nevhodně provedené opravy. Oba obvinění vinu odmítají.

Soud prohlásil konkurz na majetek EMTC podnikatele Bárty. Pohledávky činí 1,8 miliardy

Číst článek

Stráskému klade obžaloba mimo jiné za vinu, že ve výpočtech nezohlednil vliv větru a teploty a že řádně nevykonával autorský dozor, což údajně vedlo k nekvalitnímu provedení prací.

Semecký pak podle obžaloby věděl o špatném až havarijním stavu lávky, když měl k dispozici několik desítek záznamů a posudků, které na problém upozorňovaly. Státní zástupce mu vyčítá také nedodržení zákazu používat při údržbě lávky posypové soli. Proti tomu se muž ohradil. „Byl vydán striktní zákaz všem údržbovým firmám, že mohou používat jen písek nebo drobný štěrk. Nebylo v gesci pracovníků Technické správy komunikací provádět kontrolu realizace těchto opatření,“ podotkl.

Nová lávka už stojí, zpřístupněna by měla být do konce letošního října. Vyjde na 128 milionů korun, pro město ji od loňského listopadu staví firma SMP CZ. Dopravu na místě zatím nahrazuje přívoz.

Průmyslová i stavební výroba v Česku zmírnily pokles. Pohoršila si stavba bytů, kanceláří a silnic

Číst článek

Město vyplatilo už v roce 2018 každému ze zraněných 50 000 korun. Další peníze uhradila dvěma z poškozených pojišťovna. Vedení Prahy s ní uzavřelo dohodu, podle které dostali peníze ještě před skončením policejního vyšetřování. Výši odškodnění pojišťovna nesdělila.

‚Zhrozil jsem se‘

Podle autora lávky Jiřího Stráského se na něj v roce 2017 obrátil Institut plánování a rozboje hlavního města Prahy s dotazem, zda by nešla konstrukce opravit. „Navštívil jsem ji a nad tím, co jsem viděl, jsem se zhrozil,“ popsal u Obvodního soudu pro Prahu 7. Navrhl prý postup, který by zajistil, že lávka neohrozí chodce. „Než se to dostalo k lidem, kteří o tom rozhodují, tak ta konstrukce spadla. Samozřejmě se zachránit dala, mohli jsme to opravit,“ podotkl vysokoškolský profesor.

Zřícení konstrukce podle něj zapříčinily úpravy a údržba lávky v průběhu času. „Konstrukce se natřela, nemohla dýchat. Byla na ní sůl, díky tomu výztuž korodovala a zvětšovala se. Kdyby se tam nepoužívala sůl, tak tady nejsme. To je naprosto jednoznačné,“ prohlásil projektant.

Obžaloba tvrdí, že Stráský nevykonával při stavbě lávky řádně autorský dozor, což vedlo k nekvalitnímu provedení prací a nedostatečné ochraně nosné konstrukce před korozí. Muž ale uvedl, že provádění dozoru neměl v popisu práce. Odmítl také tvrzení, že při výpočtech nezohlednil vliv zatížení větrem a teplotou. „Nedopustil jsem se žádného podvodu nebo chyby,“ zdůraznil s tím, že se nedopustil žádného podvodu ani chyby a svoji dlouhou řeč prokládal nejrůznějšími posudky a výpočty. Soud pokračuje i v dalších dnech, vypovídat mají ještě svědci nebo soudní znalci.

bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme