Lázně se bojí o budoucnost, pojišťovny posílají méně pacientů

Zdravotní pojišťovny omezují lázeňskou péči a upřednostňují tu ambulantní, která je podle nich levnější. Některým pacientům ale nepomáhá. Úbytek návrhů na lázeňskou péči pociťují i v Lázních Dolní Lipová nebo v Třeboni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bertiny lázně prý dostaly jméno po dceři učitele Václava Hucka

Bertiny lázně prý dostaly jméno po dceři učitele Václava Hucka | Foto: Václav Žmolík

Například lidé s lupénkou si život bez lázní nedovedou představit. Na léčbu kožních chorob se zaměřují i v Lázních Dolní Lipová na Jesenicku, zařízení se 170 let dlouhou tradicí ale teď hrozí zrušení.

Lázně Dolní Lipová mají kapacitu 220 míst, momentálně se tu ale léčí bezmála 60 lidí. Lázním chybí peníze na provoz, a proto šetří, jak se dá. Plánují prodat prázdné budovy a propustit další zaměstnance, mezi kterými teď vládne obrovská nejistota. Tento měsíc dostali i menší výplaty.

Pocítí to i Jaroslava Kmeťová s Renatou Mestickou z vodoléčby: „Souhlasily jsme, co nám zbude. Atmosféra není dobrá. Bojíme se o práci, protože práce není teď na Jesenicku moc, ale myslíme si, že všechno dobře dopadne, že budou lázně dál fungovat. Udělala jsem si školu, abych toto mohla dělat, protože mě to baví. Byla by to škoda,“ shodují se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Potíže dvou českých lázní zaznamenaly Andrea Švubová a Mária Pfeiferová

Úbytek lázeňských pacientů připouští i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Podle ředitelky odboru zdravotní péče v Olomouci Mileny Křivinkové léčba je v současnosti léčba ambulantní:

„V loňském roce činil pokles 4 procenta odléčených pojištěnců o Lázně Dolní Lipová za hřebeny Jeseníků nemají v zimních měsících naši pojištěnci zájem a v oblasti marketingu nedělají lázně nic zajímavého pro to, aby přilákali samoplátce a získali tak další zdroje příjmů.“

Do lázní je stále možné jet za stávajících podmínek, upozorňuje jejich svaz

Číst článek

Samoplátci nás ale nespasí, tvrdí vedení lázní. Aby se pacientům lupénka zlepšila, musí se léčit minimálně měsíc. „Dostal jsem nějaké špatné léky, po kterých jsem se hrozně osypal, celé tělo jsem měl jako v ohni. Během deseti dnů je vidět, že se to zlepšuje,“ vypráví jeden z pacientů a jiný sděluje své obavy:

„Stav je takový, jak vidíte. Rok od roku se zhoršuji. Lázně mi vždycky tak na 3, na 4 měsíce pomůžou. V případě, že zavřou lázně, nedovedu si představit, co bude.“

Lupénka - Psoriáza | Foto: Lupénka - Psoriáza ordinace

Pokud se situace nezlepší a lázně nebudou mít více pacientů, letošní rok nemusí přežít. Lázně Dolní Lipová loni poprvé hospodařily v červených číslech a kvůli třímilionovému propadu neměly ani na provoz.

Vedoucí lékař Jiří Poděbradský se obává, že lázně do konce roku nevydrží: „Je to trend, který se týká všech lázní. Je tendence šetřit prostředky na stranách zdravotních pojišťoven tím, že pacientům, kteří mají lázeňskou léčbu řádně navrženu a doporučenu, je léčba zamítnuta revizním lékařem. Pokud se ta situace nevyřeší během tohoto roku, jako jediný zaměstnavatel v této obci budeme asi hledat pomoc u úřadu práce.“

Podobnou situaci zažívají i v třeboňských lázních. Rozdíl v počtu klientů, jimž pobyt hradí zdravotní pojišťovna, je více než dvacet procent.

Andrea Švubová, Lucie Maňourová, Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme