Lázně se obávají úbytku klientů kvůli úpravě indikačního seznamu

Vedení českých a moravských lázní s napětím očekává vydání takzvaného indikačního seznamu ministerstva zdravotnictví, který má po patnácti letech snížit počet diagnóz, pro které je předepsaná lázeňská péče hrazená pojišťovnami. Už teď ale mají mnozí pacienti problémy s hrazením svých pobytů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společenský dům postavený ve 30. letech 20. století je novodobým kulturním a společenským centrem lázní Luhačovice | Foto: Lázně Luhačovice

Například paní Rudka Stráská jezdí do lázní pravidelně s vnoučaty, která trpí astmatem. Spolufinancování pobytu je pro ni vážným zásahem do rodinného rozpočtu a případné další náklady už by nezvládla.

„Vloni jim bylo chvíli dobře. Nebyli tak nemocní jako bývají,“ popisuje přínosy paní Stáská a dodává, že příští rok už si to nebudou moci dovolit. Jejich loňské náklady na dvě děti a dva dospělé byly celkem 4 tisíce a letošní je třikrát převýšily.

Prezident Svazu léčebných lázní České republiky a generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha už zná některé zásadní body seznamu, i když materiál stále prochází připomínkovým řízením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co bude znamenat nový indikační seznam pro lázně v Česku, zjišťoval reportér ČRo Roman Verner

„K některým opatřením neexistují relevantní data, aby se dopad dal spočítat.Ale velmi jednoduše_ průměrná délka pobytu dospělého člověka byla podle ÚZISu v předchozích letech 24, skoro 25 dní. Dnes se to všechno striktně nastavuje na 21 s možností prodloužení. Ale po schválení,“ říká Eduard Bláha a pokračuje:

„Už jenom na tomto jednom opatření máme pokles 12 procent.“

Jak Eduard Bláha upozorňuje, samy pojišťovny už určitý způsob regulace zavedly samy. Lékaře totiž podle slov pana Bláhy obtěžují tím, že návrh opakovaně neschválily či to, co dosud posuzovali kladně, nyní odmítají. Lékař je pak ostražitý a pacientovi s podobnou diagnózou už nezkouší lázně ani předepisovat.

Co už je podle lázeňského prezidenta Bláhy zřejmé, ze seznamu mizí takzvané edukační programy. Větší problém je ale u nemocí pohybového ústrojí.

„Speciálně artrózy velkých kloubů je vůbec nejčastější diagnóza, kde víc než polovina hostů přijíždí opakovaně. Dneska mu dají litmit ‚můžeš jet jednou, příště už pouze na příspěvkovou, a to pouze jednou za dva roky. Takže vám vypadá z roku na rok obrovský počet pacientů,“ popisuje praktiky Eduard Bláha a dodává, že dle jeho názoru se jedná o řízený přesun do ambulantní péče.

mad, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme