Češka potřebovala cestovní průkaz kvůli nemocnému dítěti. Konzul to zamítl, pomohla až ombudsmanka

Ženě žijící v africké zemi se na začátku roku narodilo dítě s vadou nohy, místní úřady jí ale odmítly vydat náhradní cestovní průkaz, aby se s ním mohla vydat na léčení do Česka. Případ řešilo české ministerstvo zahraničí i ombudsmanka Anna Šabatová. Zastupitelský úřad nakonec ženě cestovní průkaz vydal až letos v červenci. Ta poté mohla i s nemocným dítětem vycestovat do Česka.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová na fotografii z roku 2015 | Foto: Ladislav Němec/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Konzulát odmítl žádost ženy celkem dvakrát, proto se do situace musely vložit české úřady.

Ve Velké Británii začali vydávat cestovní pasy bez Evropské unie na obálce

Číst článek

„Náhradní cestovní průkaz lze v odůvodněných případech vydat českým občanům nacházejícím se v zahraničí za účelem jednorázové cesty do České republiky. Žena o něj proto podala žádost, ale konzul dané země ji zamítl s tím, že se cestovní průkaz v případech, jako je ten její, nevydává,“ shrnula případ ombudsmanka Anna Šabatová.

Po prvním zamítnutí se proto žena obrátila na české ministerstvo zahraničí. Inspekce už tehdy označila žádost za důvodnou, konzul jí ale opět náhradní cestovní průkaz nevydal. Žena tak napsala na ministerstvo podruhé a zároveň o věci dala vědět i Šabatové.

„Ministerstvo se ztotožnilo s mým názorem, že postup pracovníků konzulátu byl chybný. Následně konzulát instruovalo, aby cestovní průkaz pro syna stěžovatelky bezodkladně vydal,“ vysvětluje ombudsmanka.

K tomu došlo v červenci a dítě i s matkou pak mohlo konečně vycestovat do České republiky a podrobit se potřebné lékařské péči. Případ jsem tak mohla uzavřít,“ uvedla Šabatová.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme