Léčba psychicky nemocných se změní. Pomůžou lidé, kteří sami měli podobné obtíže

V Česku se do několika měsíců začne používat nová metoda pro léčbu duševně nemocných lidí. Podle vzoru z Nizozemí nebo Velké Británie budou pacientům pomáhat s terapií lidé, kteří poznali psychické obtíže na vlastní kůži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

Speciální konzultanti, kteří se proškolí v rámci mezinárodního projektu dotovaného zhruba pěti miliony korun z Bruselu, mají do několika měsíců vylepšit terapii a s klientem navázat důvěrnější vztah. Podobné metody už využívají vyspělé evropské země.

Konzultanti budou v zařízeních pro psychicky nemocné vypomáhat zdravotníkům. Tento typ terapie se zavádí v rámci mezinárodního projektu, vysvětluje Lenka Březinová z pražského Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Principy nového terapeutického přístupu zjišťovala redaktorka ČRo Petra Benešová

„Spolupracujeme na tom projektu s holandskou partnerskou organizací. Tu jsme si vybrali kvůli tomu, že v Holandsku už mají dlouhodobé zkušenosti s duševně nemocnými, kteří jsou zaměstnaní v péči o duševně nemocné přímo v nějakém týmu,“ říká Březinová.

Proškolení konzultanti mohou podle odborné garantky projektu Zuzany Fojtové mnohem lépe navázat s nemocným člověkem kontakt a pomoci psychologovi vytvořit s pacientem důvěrnější vztah.

„Přítomnost člověka, který sám tu zkušenost má a nějakou léčbou prošel, je mimořádně přínosná, bylo to prokázáno i výzkumně,“ uvádí Fojtová.

Nové konzultanty zaměstnají nestátní neziskové organizace, kde budou pracovat v týmu se zkušenými psychology a sociálními pracovníky. Podobné metody už používá v Česku například středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In, které do terénu vysílá bývalé narkomany, vysvětluje vedoucí lékař Jiří Presl.

„Přínos je právě v jejich zkušenosti, protože oni moc dobře vědí, co funguje a nefunguje, jak vypadá skutečně dynamika závislosti, jak vypadá hloubka stavu,“ dodává Presl

Petra Benešová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme