Léčbu narkomanů bez peněz by měl podle soudu platit stát

Lidé závislí na drogách, kteří se chtějí léčit, ale chybí jim peníze, můžou počítat s pomocí státu. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu. Ten rozhodoval v případě ženy, která podstupovala léčení v terapeutické komunitě a marně žádala o příspěvek na živobytí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto)

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Teplický magistrát, u kterého narkomanka o příspěvek žádala, pomoc odmítl s tím, že žadatelka není v hmotné nouzi. Rozhodnutí pak potvrdil i Krajský úřad Ústeckého kraje a Krajský soud v Ústí nad Labem.

Podle Nejvyššího správního ale úředníci postupovali příliš přísně. Soudkyně Kateřina Šimáčková konstatovala, že ženu lze považovat za osobu v hmotné nouzi i proto, že jí hrozí sociální vyloučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková a zakladatel společnosti Drop In Ivan Douda ve Stalo se dnes Radiožurnálu

„Kdo jiný je ohrožený sociálním vyloučením tak jako osoba, která je závislá na drogách, která se chce léčit a nemůže se léčit jenom proto, že nemá peníze,“ řekla Radiožurnálu Šimáčková.

Dlouhodobou alternativní léčbu doporučila ženě její ošetřující lékařka, protože jiné metody nebyly úspěšné. Měsíční poplatek za terapeutickou péči v komunitě zřizované církevní organizací činil 5000 korun. Žena ale neměla dost peněz ani k úhradě základních životních potřeb.

„Víceméně bych nad rámec rozsudku řekla, že v případě, že ve společnosti žije nevyléčený narkoman, tak to společnosti působí velké náklady spojené s léčbou, kriminalitou, rodinnými starostmi a podobně a naopak vyléčený mladý člověk může být přínosem jak pro společnost, tak pro svou rodinu,“ podotkla soudkyně.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu přivítal psycholog a zakladatel společnosti Drop In Ivan Douda. Také on zdůrazňuje, že společnost na nabídce dlouhodobé bezplatné léčby pro narkomany vydělá.

„Lidé nám často říkají: Oni si to zavinili samo a my jim to teď máme platit? Má to nějakou logiku, ale když se rozhlédneme kolem sebe, tak spousta lidí se přejídá a mají potom vysoké tlaky a cukrovky, kuřáci jsou víc nemocní, protože také dobrovolně kouří, a tak dále. Skoro by tam platilo hoď první kamenem, kdo jsi bez viny,“ říká Douda.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme