Léčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice

Léčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice. Zvítězil s nejlepší cenou, za gram žádá 68 korun bez DPH, sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčebné konopí. Lékovka s pěti gramy | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Zajištění konopí pro české pacienty má na starosti Státní agentura pro konopí pro léčebné využití, která funguje v rámci lékového ústavu. Komise vybírala ze čtyř uchazečů, kteří z původních 16 postoupili z prvního kola a splnili všechny podmínky pro pěstování konopí.

„Cena v tomto výběrovém řízení nebyla tím hlavním (kritériem, pozn. red). Hlavní požadavek byl kladen na kvalitu dodávaného léčebného konopí,“ upřesnila Šustková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na základě jakých kritérií se vybírala firma pro pěstování léčebného konopí, přibližuje mluvčí SÚKL Lucie Šustková

Cena, za niž uchazeč konopí zajistí, se hodnotila až ve druhém kole. Vítězný Elkoplast se zatím nechtěl k zakázce vyjadřovat. „Ještě to nemám oficiálně potvrzeno,“ řekl jednatel firmy Ladislav Krajča.

Vítěz by měl dodat 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti tak už nebudou odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. Léčebné konopí vypěstované v Česku by se podle Šustkové mohlo objevit v lékárnách na přelomu jara a léta příštího roku.

Státní agentura pro konopí pro léčebné využití podle Šustkové počítá s tím, že se budou vypisovat další veřejné zakázky. „Zároveň bude stále dostupné konopí ze zahraničí. Pacienti se nemusí obávat toho, že by pro ně zde konopí nebylo k dispozici,“ dodala.

České lékárny již pacientům nabízí konopí dovážené z ciziny, například z Nizozemska. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách většinou kolem 300 korun.

Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Elkoplast má již povolení na dovoz konopí z ciziny.

Léčebné konopí | Foto: Michal Jindra

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme