Léčebné konopí se prodává už rok a půl. Nabízejí ho jen dvě lékárny

Už rok a půl mohou lékaři předepisovat konopí k léčbě, například chronických bolestí nebo pacientům s roztroušenou sklerózou. Lékaři ani lékárníci se do něj však zatím příliš nehrnou – problémem je prý hlavně vysoká cena a byrokracie. Mnozí lidé si tak konopí raději pěstují sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konopí | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Revmatoložka Eva Dokoupilová z Uherského Hradiště se 21. května 2014 zapsala do historie. Jako první v Česku nakoupila léčebné konopí a jako první ho také předepsala pacientovi.

„Jsou tady možnosti jak zlepšit chronickou bolest u pacientů jinak, než obyčejnými preparáty, které jsou k dispozici – což jsou většinou opiáty, nesteroidní revmatika nebo jiná analgetika. Očekáváme, že při léčbě konopím by mohlo být méně nežádoucích účinků,“ řekla tehdy lékařka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak úspěšné je v Česku léčebné konopí zjišťoval reportér Ľubomír Smatana

Od té doby uplynulo 18 měsíců, Eva Dokoupilová je ale stále téměř osamocený průkopník. O licenci na předepisování konopí zatím požádaly dvě desítky lékařů a nabízejí ho jen dvě lékárny. Celkem prodaly 836 gramů.

„Víme, že je to v rámci šedé struktury, že si to lidi pěstují doma nebo shánějí po různých dodavatelích,“ uvádí manažer lékárny v Uherském Hradišti Ivo Dokoupil.

Brzdou je cena i byrokracie

Lékaři ani farmaceuti se do konopné léčby příliš neženou. Odrazuje je byrokracie a hlavně cena konopí – jeden gram stojí zhruba 300 korun. Například Zdeněk Majzlík, který ilegálně pěstuje konopí pro svoji nemocnou dceru, tvrdí, že za současnou cenu si ho nemůže dovolit.

„Celou dobu budu mít strach, že mi tam někdo vlítne, že mi to někdo ukradne nebo mi to seberou policajti. A já pro holku zase budu shánět přes facebook, budu prosit fůry lidí, aby mi někdo dal pro ni aspoň trochu. Je to katastrofa tahle situace,“ zlobí se.

Cena 300 korun za gram v lékárně je vyšší než na černém trhu. I proto zastánci léčebného konopí tlačí úřady ke změně strategie a daří se jim. Česko už vypsalo tendr na pěstování domácího konopí, o což usiloval i drogový epidemiolog a poradce premiéra Tomáš Zábranský.

„Začalo se pěstovat v Portugalsku jako domácí pěstování, nejenom dovoz. V Německu povolili ve zvláštních případech samopěstování. Rakousko má svoji státní pěstírnu. Nejsme v tohle nijak radikální, spíš je proces u nás nejřízenější,“ vysvětluje Zábranský.

Pěstování v Česku sníží cenu na třetinu

Tendr na dodávku domácího konopí vyhrála slušovická firma Elkoplast. Za 4 miliony korun vypěstuje a dodá 40 kilogramů sušeného konopí. Cena jednoho gramu tak rázem klesne na sto korun.

„To má být varianta, která bude cenově dostupná českým pacientům,“ říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Sto korun za jeden gram ještě není částka, která by konopný byznys důkladně rozhýbala. Všechno se ale může změnit v okamžiku, když ministerstvo zdravotnictví zařadí konopí na seznam léků, které hradí pojišťovny. Pak by se zřejmě přidalo i mnoho dalších, dosud opatrných lékařů a lékárníků.

Léčebné konopí | Foto: Michal Jindra

Ľubomír Smatana, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme