Léčit se s pomocí konopí stále není jednoduché, v lékárnách totiž není k dostání

Už půl roku bude v České republice marihuana schválena jako lék. V lékárně ji ale nepořídíte. Dovoz ze zahraničí je drahý a české firmy ještě nemají licenci pro její výrobu. Tak si ji někteří lidé pěstují doma sami. To ale často nedopadá dobře – dostávají se do problémů se zákonem i se svým zdravím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí | Foto: Ted S. Warren | Zdroj: ČTK

„Legislativa připravená je, ale vlastně není co vydávat,“ říká jednatelka lékárny ve Žďáře nad Sázavou Renata Čípková. Mluví o marihuaně. Tu je totiž v České republice od letošního roku možné používat k léčebným účelům. Lék ale doktoři stále nepředepisují, není totiž nikde k sehnání.

„V lékárnách se mohou prodávat pouze registrované přípravky. Dva tři druhy jsou u nás zaregistrované, ale vyrábí se v cizině a nikdo zatím nepožádal o dovoz těchto přípravků,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč není v lékárnách k dostání konopí, přestože je schválené jako legální lék, zjišťovala redaktorka Martina Kovaříková

Dovoz léčiv ze zahraničí se lékárnám nevyplácí. Výrobky by byly příliš drahé a málokdo by si je koupil. Lidé, kteří věří, že jim marihuana pomůže při boji s nemocí, si tak rostlinu raději pěstují doma sami. Tak se ale mohou dostat do problémů – a ne jenom se zákonem, ale i se svým zdravím.

„Například ji požijí v nějakém pečivu, buchtách a podobně. Její efekt je samozřejmě stejný jako toxický účinek alkoholu, takže k nám přicházejí s různými závratěmi, žízní, zvracením,“ popisuje primář interny jihlavské nemocnice Jaroslav Točík.

Cena léku z konopí by se podle lékárníků mohla pohybovat i v řádech tisíců, zatímco na černém trhu se dá gram marihuany koupit mnohonásobně levněji.

Za pěstování konopí a výrobu marihuany, ať už z jakéhokoliv důvodu, přitom hrozí pokuta nebo odnětí svobody až na 18 let. Policie má s podobnými případy mnoho zkušeností.

Ačkoli je tedy marihuana schválená jako lék, doktoři ji nepředepisují, protože v lékárnách není dostupná a její domácí výroba se rozhodně nevyplácí. A to přesto, že může lidem pomoci s různými ekzémy nebo při Parkinsonově syndromu či roztroušené skleróze.

Konopí - užití k léčbě umožnila novela zákona | Foto: Michal Jindra

Martina Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme