Vstup do zámeckého parku v Lednici chtějí památkáři zpoplatnit. Peníze by měli dát i místní

Vedení Lednice na Břeclavsku kritizuje plánované zpoplatnění vstupu do tamního zámeckého parku. Za jeho návštěvu chtějí památkáři od května letošního roku vybírat třicet korun. Platit by měli i obyvatelé obce, mohou si zakoupit zvýhodněnou roční permanentku.

Lednice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Lednice (archivní foto) | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0,©

Památkáři chtějí vybírat třicet korun, vstupenka bude platná pět dnů. Zvýhodněná roční permanentka pro místní nebo pro ty, kteří jezdí do Lednice pravidelně, vyjde na 200 korun. O výši tohoto poplatku se ale bude ještě jednat, a to právě kvůli kritice ze strany radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vstup do zámeckého parku v Lednici chtějí památkáři zpoplatnit. Peníze by měli dát i místní. Téma pro Tomáše Kremra

Vstupenky budou vydávat automaty, památkáři teď hledají jejich dodavatele. Turnikety zatím v plánu nejsou.

„V počáteční fázi bude u hlavních vstupů pět automatů, nebudou tam žádné zábrany, takže vstup bude na bázi jakési dobrovolnosti. Nicméně bude kontrolován,“ jak vysvětluje kastelánka zámku Ivana Holásková.

Radnici a části místním nevadí samotná výše poplatku ale regulace jako taková. Nezávislý starosta Libor Kabát navíc kritizuje plán jako nepřipravený a neprojednaný. Věří, že s památkáři ještě najdou společnou řeč a nějaké řešení. Na posledním zasedání zastupitelů obce se jich většina vyslovila proti zpoplatnění.

Mohli by si to odpracovat

Hlavně pro místní to bude velká změna, nelíbí se jim tato forma omezování. Park využívají běžně k procházkám, venčení psů a často jím prochází z jednoho konce obce na druhý. Navíc park je otevřen nonstop, je volně přístupný.

„Nevidíme v tom finanční problém, protože budeme usilovat, aby se ze strany států a památkového ústavu řádně platila daň z nemovitosti. Podle mě totiž není možné, aby se z parku neplatila daň z nemovitosti. Obec tím pádem přichází o značné peníze z daně, která je celým příjmem obce, takže budeme trvat na tomto řešení,“ dodává Kabát.

Zámek v Panenských Břežanech se prodal za 39 milionů. Za války v něm žil Heydrich, teď je z něj ruina

Číst článek

Se zajímavým řešením přišel místní okrašlovací spolek. Pokud se obec s Národním památkovým ústavem na snížení nebo odpuštění poplatku nedomluví, permanentku by si podle místopředsedy spolku Jaroslava Martinka mohli místní odpracovat.

„Drobné práce v parku v podobě nátěru laviček, odpadkových košů, drobných výsadeb nebo úklidu odpadků. Památkový ústav nám slíbil případně takovou akci zorganizovat a všem účastníkům akce by poskytli zdarma roční vstupní permanentku,“ vysvětluje.

O zpoplatnění vstupu do parku se mluví již dlouho. Památkáři loni od záměru nakonec ustoupili, letos už na něm ale trvají. Argumentují tím, že za návštěvu podobně významných parků v zahraničí se běžně platí. A navíc potřebují peníze na údržbu celého areálu.

Zámek i přilehlý park navštíví každý rok statisíce lidí, a ne všichni se tam chovají tak, jak by měli. Chodí například po trávnících i okrasných záhonech, kde je to přísně zakázáno. Někteří dokonce trhají květiny, problémem jsou také odpadky nebo jízda na kole, která není v parku povolená.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme