Ledové sevření povolilo, námrazy ale stále hrozí

Česko v pátek připomínalo jedno velké kluziště. Déšť, který během noci a rána na zemi namrzal, způsobil komplikace v řadě míst republiky. Náledí například na několik hodin vyřadilo z provozu ruzyňské letiště; značné problémy měli chodci i řidiči. Policisté zaznamenali asi deset krát víc dopravních nehod oproti normálu. Při havárii polského vozu v Krkonoších zemřely tři děti. Přes den ledový krunýř naštěstí povolil, nebezpečná ledovka se však podle meteorologů může tvořit až do neděle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

námraza na autě

námraza na autě | Foto: Otto Ballon Mierny

Policisté ráno žádali řidiče, aby kvůli náledí i silnému větru vůbec nevyjížděli - situace byla v noci a ráno doslova kritická. Policisté na mnoha místech nestačili k dopravním nehodám ani vyjíždět a účastníci havárií na ně čekali i několik hodin. Nejvážnější havárie zaznamenali v Karlovarském a Středočeském kraji a v Praze.

Náledí způsobilo pravděpodobně tragédii na silnici I/14 mezi Trutnovem a Vrchlabím. Mezi obcemi Hartlíkovice a Javorník tam dopoledne havaroval Volkswagen Passat s polskou poznávací značkou. Vůz pravděpodobně dostal smyk, narazil do stromu a při havárii zahynuly na zadním sedadle tři děti. Řidič vyvázl bez zranění, jeho spolujezdkyně byla s těžkými zraněními převezena do trutnovské nemocnice. Příčiny tragické nehody se vyšetřují.

Většinou nesjízdné byly dopoledne silnice třetích tříd v okresech Benešov a Praha-východ. Přímo pražské hlavní komunikace jsou už mokré a sjízdné. Silničáři neustále komunikace ošetřují posypy. Zejména v příměstských obcích u hlavního města ráno nejezdily autobusy městské hromadné dopravy. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí pražského Dopravního podniku Michaela Kuchařová. "V Praze autobusy i tramvaje jezdily dobře. Větší problémy byly v okrajových částech za Prahou. Autobusy nedojely například do Lipan, Dubče, Zelenče, Kolodějí, Dolních Měcholup, Ořechu, Černého vozu, Statenic. Některé linky mírně měnily trasy."

Ve východních Čechách se kvůli silnému větru tvořily ve vyšších polohách sněhové jazyky. Obdobná situace byla také v okresech Chrudim, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Havlíčkův Brod, Břeclav, Přerov a Jeseník.

Situace se během dne stabilizovala. Hlavní dopravní tahy se silničářům sice podařilo ošetřit, silnice nižších tříd ale místy stále zůstávají nebezpečné. Správci komunikací zatím mají dost posypového materiálu - někde však rychle ubývá a silničáři jej proto už nyní raději objednávají do zásoby.

Náledí ochromilo i leteckou dopravu. Mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni muselo být kvůli zledovatělým drahám uzavřeno od čtvrtečního večera až do osmi hodin ráno. Dopoledne pak fungovalo jen s omezeným provozem, většina odletů bude mít po zbytek dne i několikahodinové zpoždění. "Předpokládáme, že v sobotu od rána už budeme létat podle platného letového řádu," sdělil Radiožurnálu mluvčí ČSA Dan Plovajko.

Českým aeroliniím vznikly kvůli nočnímu náledí na ruzyňském letišti škody za několik miliónů korun. Firma musela podle mluvčího zrušit několik desítek letů a další spoje do české metropole přesměrovat do jiných destinací. "Od včerejšího večera do dnešního dopoledne jsme byli bohužel nuceni zrušit celkem 30 letů. Také během dnešního dne budou poměrně výrazná zpoždění na všech letech. Cestující musí počítat se zpožděním v řádech až několika hodin."

Problémy ale měli i lidé, kteří se chtěli ráno dostat pěšky do práce. Chůze po chodnících, které vypadaly jak ledová plocha, představovala takřka artistický výkon. Pokud se vám na neošetřeném chodníku stal úraz, máte podle právníka nárok na odškodné. Českému rozhlasu to potvrdil právník Jaroslav Kout. "V první řadě musím zjistit, kdo je za tu škodu zodpovědný. Podle zákona je to vlastník nemovitosti, která přiléhá k tomu chodníku. Je-li tam ten konkrétní vlastník, tak ten nese odpovědnost. Oni jsou obvykle pojištěni. Není-li tam vlastník nemovitosti, pak je to město jako takové anebo vlastník té komunikace. Ve městě je to zpravidla město."

Jak ale řekl Českému rozhlasu mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka, zákon majiteli neukládá povinnost sypat chodníky, pouze odpovědnost za škody na něm vzniklé. "Ten zákon ale počítá také s možnostmi majitelů nemovitostí a hovoří o tom, že ve chvíli, kdy se podaří majiteli nemovitosti prokázat před soudem, že učinil všechny kroky dostupné k tomu, aby chodník učinil schůdným, tak samozřejmě tam je těžké tu škodu vymáhat."

Náledí si vybírá daň hlavně mezi staršími. Fakultní nemocnici Motol zaplňují pacienti s úrazy na náledí a polovinu z nich tvoří nepříjemné zlomeniny stehenního krčku. Českému rozhlasu to řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. "Počet zraněných lidí v motolské nemocnici následkem náledí stoupá. Od čtvrtečního večera do pátečního poledne jich bylo na 50, z toho hospitalizováno 25 se zlomeninami krčku. Z lehčích poranění jde vesměs o pohmožděniny a úrazy při pádech."

Nebezpečná námraza, která pokryla většinu území republiky, hrozí až do neděle. Půda je totiž tak podchlazená, že pokud na ni zaprší, okamžitě vznikne ledovka. Nejhorší situace bude podle meteorologů na jižní Moravě a na Vysočině.

Ledovka ráno komplikovala dopravu také ve východním Rakousku. Podle informací tamního automotoklubu je svízelná situace hlavně na exponovaných místech, jako jsou mosty a podjezdy. V Dolních Rakousích komplikuje náledí dopravu na dálnici A1, z Vídně k německým hranicím. S náledím je třeba počítat také v hornorakouském správním středisku Linci a jeho okolí.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Jana Petrová, Marika Táborská, Karel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme