V jižních a jihovýchodních Čechách hrozí ledovka. Meteorologové nabádají k opatrnosti chodce i řidiče

V jižních a jihozápadních Čechách se v pátek večer, v noci a v sobotu ráno může tvořit ledovka. Od sobotního večera hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky na většině území republiky, uvedli v pátek v aktuální výstraze meteorologové.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidiče opět trápí ledovka. Některé úseky silnic jsou uzavřené, jiné sjízdné se zvýšenou opatrností

Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy (ilustrační foto) | Foto: Petr Lundák | Zdroj: Profimedia

V pátek večer bude v Čechách od západu podle meteorologů slabě sněžit. Toto sněžení bude místy přecházet v mrznoucí déšť, který na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.

„Nejvyšší riziko ledovky je v pátek večer a v noci na sobotu v jižních a jihozápadních Čechách. Během sobotního dne budou teploty stoupat nad bod mrazu a srážky ustávat, riziko tvorby ledovky tak přechodně zanikne,“ informoval Český hydrometeorologický ústav. Výstraha na ledovku platí od dnešních 18.00 do sobotních 10.00 hodin v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji.

Znovu se ledovka může objevit v sobotu večer a v noci na neděli, a to už na většině území. Na východě země může vydržet až do nedělního večera.

Při ledovce hrozí chodcům úrazy při uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka je zrádná, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Bývá čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech.

Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme