Ledovka komplikuje dopravu, na Orlickoústecku boural autobus. Výstraha meteorologů platí do pondělí

Český hydrometeorologický ústav v neděli zvýšil stupeň nebezpečí výstrahy před ledovkou ve východní části země na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny. Varování tam platí od nedělních 18.00 do pondělního poledne. Lidé by neměli vycházet ani vyjíždět autem. Ledovka se může tvořit i jiných částech ČR, stupeň nebezpečí je tam ale nižší.

Česko (Aktualizováno: 21:29 2. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové varují před ledovkou. (Ilustrační foto) | Foto: Ladislav Němec / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Situace s ledovkou je nebezpečná právě tam, kde prší a zároveň je teplota pod nulou. Tyto dva předpoklady jsou splněny ve východní části Královéhradeckého a Pardubického kraje, dále pak na Vysočině a na Moravě, kde právě v tuto chvíli padá z nebe mrznoucí déšť, který na zemi zamrzá a vzniká ledovka,“ řekl Radiožurnálu meteorolog Tomáš Mejstřík po deváté hodině večerní.  

Vlaky kvůli ledovce nabírají desítky minut zpoždění, největší problémy hlásila Česká Třebová

Číst článek

V neděli večer varují meteorologové před mrznoucím deštěm, ojediněle i sněhovými srážkami. V severních a východních částech Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku mohou srážky namrzat a vytvářet ledovku.

Zejména na pomezí Čech a Moravy se bude ledovka vytvářet nejdéle, takže její tloušťka zde pravděpodobně místy překročí sedm milimetrů. „Také na severovýchodě Čech se bude tvořit ledovka, která bude mít sílu i kolem pěti milimetrů,“ upřesnil již dříve během dne pro Radiožurnál meteorolog Pavel Borovička.

Varování před ledovkou (k 2. 12. 2018) | Zdroj: ČHMÚ

V neděli bylo na západní polovině Čech tepleji, na Moravě a ve Slezsku zase méně pršelo, a proto tam riziko ledovky nebude tak velké. Jak ale uvedl Mejstřík, námraza neznamená riziko jen pro řidiče. „Led se tvoří víceméně všude, ať je to zemský povrch, silnice, komunikace, tak i na stromech, popřípadě drátech elektrického vedení,“ řekl. Kdyby chladné počasí trvalo déle, mohlo by to podle něj vést k pádům větví stromů nebo narušení elektrického vedení. To ale meteorologové neočekávají. 

V noci z neděle na pondělí se dá opět čekat namrzající déšť a místy sníh. Na Vysočině se navíc mohou objevit mrznoucí mlhy. Chladný bude zejména začátek noci, kdy může teplota klesnout až na minus 2°C, postupně během noci se ale mírně oteplí. 

Ani v pondělí ráno se počasí nezlepší, řidičům cestu zkomplikují déšť a mlhy. Namrzat budou opět na Českomoravské vrchovině. Později před den ale námraza roztaje. „Situace se začne zlepšovat během zítřejšího odpoledne, kdy se oteplí většinou nad nulu, výrazněji, na celém našem území,“ řekl Mejstřík. Konkrétně se teplota zvedne místy až na 11°C, na horách a také na Moravě a na severovýchodě Čech ale nepřekročí 6°C. 

Problémy na silnicích

Ústřední automotoklub České republiky doporučuje do namrzlých úseků vůbec nevjíždět. Pokud se řidič na ledovku dostane, neměl by dělat žádné prudké manévry.

Už odpoledne zasáhl mrznoucí déšť Orlickoústecko a Svitavsko. Silnice tam pokryla ledovka. U obce Bystřec na Orlickoústecku na zledovatělé silnici havaroval autobus. V autobuse jel řidič a dvě děti, nehoda se obešla bez zranění. Další nehoda u Orlického Podhůří skončila zraněním řidiče. 

Kvůli nepříznivému počasí a tvorbě náledí byla v neděli dopoledne pro těžká nákladní vozidla opět uzavřena silnice I/56. Komunikace je uzavřena pro automobily nad 12 tun. Uzávěra má délku 26 kilometrů a vede přes obce Frýdlant nad Ostravicí, Ostravice, Staré Hamry a Bílou na Frýdecko-Místecku až po Horní Bečvu na Vsetínsku. Vyplývá to z informací policie a silničářů.

V noci na neděli hrozí silné náledí, později přijde mrznoucí déšť, varují meteorologové

Číst článek

Úsek silnice I/56 patří v zimě k problematickým a bývá uzavřen poměrně často, protože tam těžká nákladní vozidla mívají problémy. Hlavní tahy jsou ale v kraji holé a většinou sjízdné bez většího omezení.

Déšť smývá sůl

Silnice v neděli večer namrzají nejvíce v celém kraji Vysočina. Jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Silničáři mají v terénu asi 100 vozidel údržby. „Déšť sůl ze silnic neustále smývá, je nutné projíždět okruhy znovu,“ řekl dispečer krajské správy a údržby silnic Aleš Hubený.

Podle mluvčí policie Stanislavy Miláčkové zatím není v kraji zvýšený počet nehod, sjízdnost je ale komplikovaná ve všech okresech, nejvíc na Žďársku. I když se mírně otepluje, déšť na prochladlém povrchu namrzá. Na Žďársku je i nejvíc mlh. „Problémy jsou spíš lokální na silnicích nižších tříd, hlavní tahy jedou,“ řekl Hubený.

ČTK, mv, aku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme